9. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

9. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Göztepe Rotary Kulübü ve IFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) olarak bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği uluslararası fotoğraf yarışmasında Uluslararası Rotary birliğinin yedi öncelikli alandan biri olarak belirlediği, su kaynaklarının korunması, suyun etkin kullanımı ve topluma güvenli içme-kullanma suyunun ulaştırılması için gereken projeleri kapsayan “Temiz su ve Hijyen” konu olarak seçildi.

Güvenli suya erişim sağlık için vazgeçilmez. Buna karşın günümüzde 2,2 milyar insan güvenli suya erişememektedir. Suyun nitelik ya da nicelik olarak yetersizliği sanitasyon ve hijyen sorunlarını da beraberinde getirmekte, bu da pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Mikrobiyolojik açıdan kirli suların sebep olduğu hastalıklar nedeniyle her yıl binlerce insan yaşamını kaybetmekte, kirli su kaynaklı bu vakalar küresel hastalık yükünün yaklaşık %3,6’sını oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde hastalıkların %80’inden fazlası yetersiz içme suyu ve sanitasyon ile ilişkilidir. Hastalıkları önlemek ve kontrol altına almak için güvenli suya ve sanitasyona erişimin ne kadar önemli olduğu COVID-19 pandemisinde bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Göztepe Rotary Derneği Dönem Başkanı Teoman Kudal, uluslararası platformda düzenledikleri bu yarışma ile, ülkemizde ve dünyada yaşanan küresel sorunlara dikkat çekerek, sanat yolu ile izleyiciye ulaşmayı amaçladıklarını, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen yarışmaya katılarak farkındalık yaratma çağrısına cevap veren tüm yarışmacılara teşekkür ettiklerini belirtti.

  Sağlıklı Nesillerin Garantisi “YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU” konulu ,FIAP (The International Federation of Photographic Art), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) onaylı yarışmada bu yıl, 36 ülkeden  405 fotoğrafçının 1455 fotoğrafı farkındalık yaratmak için yarıştı. Yarışmanın seçici kurulunda yer alan fotoğraf sanatçıları,  Ali Rıza Demir (MFIAP), Nazire Avlar Demir (EFIAP) , Yusuf Tuvi (AFIAP) İFOD kurucu üyelerinden Tayfun Kocaman ve Göztepe Rotary Kulübü Temsilcisi Berna Kızıltan  1 Nisan 2023 tarihinde TFSF gözetiminde toplanarak sonuçlarını belirlendiği yarışmada 19 fotoğraf ödül kazanırken 50 fotoğraf da sergileme hakkı aldı.

IFOD Yönetim Kur. Başkanı Seda Şengök’de Göztepe Rotary Kulübü ile dokuz yıldır birlikte düzenledikleri fotoğraf yarışmasının, fotoğrafın yarınlara bırakılan belge niteliğinin, sanatla birleştiren özelliğini vurgulayarak, katılan yarışmacıları fotoğraf sanatına olan katkıları için kutladı.

Her yıl ülkemizde ve dünyada yaşanan küresel sorunlara dikkat çekerek, sanat yolu ile izleyiciye ulaşmayı amaçlayan yarışmanın bu yılki sonuçlarına https://tfsfonayliyarismalar.org/ , https://ipc-gozteperotary.com/ ve http://www.ifod.org.tr/  linklerinden ulaşılabilir.

Ödül alan Fotoğrafçılar;

FIAP Altın Madalya Andre BOTO  Portekiz

TFSF Altın Madalya Prakash KANDAKOOR Hindistan

FIAP Gümüş Madalya Alok AVINASH Hindistan

TFSF Gümüş Madalya Koushik DAW Hindistan

FIAP Bronz Madalya Hein HTET Singapur

TFSF Bronz Madalya Le NHAT QUANG Vietnam

IFOD Özel ödülü Sultan Eser GÖÇMEZ Türkiye

 İzmir Göztepe Rotary Kulübü Derneği Özel ödülü Akash GHOSH Hindistan

İzmir Göztepe Rotary Kulübü Derneği Özel ödülü Ali AZAR İran

İzmir Göztepe Rotary Kulübü Derneği Özel ödülü Metehan BUYUKKAYA Türkiye

 

Sayfayı Paylaş