Afet Barınak Çadırlarımız İskenderun’a kuruldu.

Afet Barınak Çadırlarımız İskenderun’a kuruldu.

ROTARY DEPREMİN YARALARINI SARMAK İÇİN SAHADA

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu depremin yaralarını sarmak üzere harekete geçti. Depremin hemen ardından deprem bölgesindeki kulüplerin bağlı bulunduğu 2430. Bölge ile temasa geçen Federasyon Başkanı Serdar Durusüt’ün liderliğinde gereken hazırlıkların tamamlanmasından sonra Bölge Afet Komitesi liderliğinde Hatay İskenderun’a gidilerek 500 kişinin yaşayabileceği “Yaşam Alanı” kuruldu.

 

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 ve Malatya Elbistan merkezli 7,6’lık 10 ili kapsayan iki büyük depremle sarsılan Türkiye’de, bölgede yaşayan halkın barınma ve yaşam ihtiyacına destek olmak üzere harekete geçen Rotary 2440. Bölge Federasyonu, ilk olarak İskenderun’da her biri 5 kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve yaklaşık 500 kişinin kalabileceği 100 çadır ve temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan bir yaşam alanı oluşturdu. Depremin derinden etkilediği Hatay İskenderun’da oluşturulan Çadırlar Afet Komitesi tarafından hazırlanarak İskenderun Belediyesi ekiplerine teslim edildi.

 

Depremin olduğu ilk andan itibaren Rotary 2430. Bölge Federasyonu Başkanı Emre Öztürk ile temasa geçerek bölge kulüplerini organize eden ve bu doğrultuda çalışmalara başlayan Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt, “Yaklaşık 13 milyon kişinin etkilendiği, 250 km’lik bir uzunlukta ve yerin 7 km derinliğinde meydana gelen depremle sarsılan başta Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Osmaniye olmak üzere yaşadığımız deprem kara üzerinde yaşanan en büyük deprem olma özelliği ile de hepimizi derinden üzmüştür. Afet Komitemizin üyeleri yaklaşık 1000 km’lik bir yol kat ederek 50 kişilik bir ekip ile birlikte depremden en çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay İskenderun’da 100’ün üzerinde çadır kurarak, içerisinde uyku tulumu, mat, battaniye, hijyen malzemeleri, mutfak malzemeleri gibi afetzedelerin temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ekipmanlardan oluşan Afet Yaşam Paketlerinin bölgeye intikalini ve kurulumunu sağladıktan sonra İskenderun Belediyesi’ne teslim etmiştir. Bu aşamada Komite üyelerimiz Hamdi Özdemir, Erhan Gökdağ, Şakir Karamık, Osman Erşat Atak başta olmak üzere, paketlerin bölgeye ulaşımını ve kurulumunu sağlayan herkese, tüm kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Durusüt sözlerini şöyle tamamladı; “Ülkemiz çok büyük bir felaketle, doğal bir afetle karşı karşıya kalmıştır. Diğer bütün sivil toplum kuruluşlarıyla, ülkemizin birlik ve bütünlük bilinciyle bu acının üstesinden gelebilmeyi diliyor, aynı acıların tekrar yaşanmaması dileğiyle geçmiş olsun diyerek tüm ülkemize sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

 

Sayfayı Paylaş