Altın İğne Projesi Toplantısı

Altın İğne Projesi Toplantısı

Altın İğne Küresel Ödenek Projesi 2023 yılı mart ayından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek fabrikası ve Ege Giyim Sanayicileri derneği işbirliği ile 3 merkezde çalışmalar yürütülen çalışmalar kapsamıda Uluslararası Rotary 2440. Bölge Guvernörü Ayda Özeren, “Gelecek dönemin umut sihirbazları olduğumuzu düşünüyorum. Kadınları çalışma hayatına teşvik etmek, onları daha ferah ve adil bir geleceğe taşımak için çok çalışmak gerekiyor. Bu projelerle İzmir’in eğitimli ve kalifiye eleman eksikliğini gideriyoruz. Yılda 150 kadına istihdam sağlamaya çalışıyoruz. Ekonomiye katkısını lig bazında göreceğiz. Bu mesele sadece kadın meselesi değil, kadın erkek daha çok çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Projenin detayları: 

Projenin odak alanları kadınların işgücüne daha fazla katılması ,kadın istihdamının güçlenmesi ve önemli bir tekstil ve ihracat merkezi olan İzmir’de sektörün ihtiyacı olan yetişmiş ara eleman açığının kapatılmasıdır.
Eğitimler meslek fabrikasının Karabağlar,Bayraklı ve Halkapınar merkezlerinde sürmekte ve ilk 3 ay içinde mezun olan 44 kadının 21i tekstil sektöründe istihdam edilmiş durumdadır.
Proje sektör temsilcilerinin de proje ortağı olması nedeniyle %40 istihdam garantili olarak yürümektedir.
Katılımcı kadınlarımızın hayatımız değişti, özgüvenimiz geldi, umut her zaman varmış şeklinde geri dönüşleri motivasyonumuzu arttırmaktadır.
Hedef 1 yılda 150 kadın mezun olması ve en az %40ının istihdama katılmasıdır.
Bu aşamada projenin tüm ortakları ile birlikte 4.eğitim merkezini Kadifekalede kurma çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. 
Kısa süre içerisinde bu merkezde de iş alanlarına ulaşma şansı olmayan kadınlarımızın bulunduğu yere iş alanlarını getirmek ve koordinasyonu sağlamak üzere projemiz hayata geçecektir.

Proje esnasında özellikle Halkapınar eğitim merkezi 4 ay boyunca deprem bölgesine iç çamaşırı üretimine odaklanmıştır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı aracılığı ile deprem bölgelerine bu süreçte 6450 Adet iç çamaşırı ulaştırılmıştır.
Üretimde kumaşlar Geleceğim Ol Derneği aracılığı ile temin edilmiştir.
Projenin bir nebze de olsa deprem yaralarını sarma konusunda da yararlı olması katılımcıları çok mutlu etmiştir.
Ayrıca merkezlerde üretilen çocuk giysileri izmirdeki çeşitli çocuk hastanelerine ihtiyacı olanlara verilmek üzere dağıtılmaktadır. 

 

 

 

Sayfayı Paylaş