Barışın İkinci Yüzyılına Zeybek Oynayarak “Merhaba” Dediler

Barışın İkinci Yüzyılına Zeybek Oynayarak “Merhaba” Dediler

Cumhuriyet tarihinin en önemli günlerinden biri olan İzmir’in Kurtuluşu’nun 100. yılı İzmir’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kültür Sanat Komitesi ve 9 Eylül Rotary Kulübü; İzmir Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Ege Mezunlar Derneği, İzmir Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Tarihi Kemeraltı Yatırım A.Ş (TARKEM) iş birliğinde bir araya gelen her yaş grubundan kadın erkek yaklaşık 100 kişi “İzmir’e Zeybek Yakışır” sloganıyla kentin simge meydanlarında zeybek gösterileri sergiledi. 

İzmir tarihi günlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Kurtuluştan Kuruluşa Barışın 100. Yılı kutlamaları kapsamında “İzmir’e Barış Yakışır” ve “En Büyük Zafer Barışı Korumaktır” temalı zeybek gösterileri İzmirliler tarafından kentin en çok ziyaret edilen meydanlarında oynandı. Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kültür Sanat Komitesi ve 9 Eylül Rotary Kulübü’nün, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Ege Mezunlar Derneği, İzmir Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Tarihi Kemeraltı Yatırım A.Ş (TARKEM)’in katkılarıyla İzmir’in özgürlüğe kavuşmasının 100. Yılı kapsamında düzenlediği zeybek gösterileri İzmir’in önemli meydanlarından Kemeraltı Çarşısı, Karşıyaka Çarşı girişi ve Cumhuriyet Meydanı’nda oynandı.

Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Serdar Durusüt, “Geçtiğimiz haftadan bu yana süren etkinliklerde Barış temalı paneller, İzmir’in Kurtuluşu’nu anlatan fotoğraf sergisi ve son olarak da İzmir’in önemli meydanlarında oldukça geniş bir katılımla Batı Anadolu’ya özgü barışı simgeleyen zeybek gösterileri düzenledik. Barışa yürüyüşümüz daima devam edecektir” dedi.

 

Sayfayı Paylaş