Bu Oyunun Geliri Yaşam Desteği İhtiyacı Olan Çocuklara

Bu Oyunun Geliri Yaşam Desteği İhtiyacı Olan Çocuklara

İzmir Gündoğdu Rotary Kulübü, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne çocuk palyatif bakım ünitesi kurmak amacıyla Sahne Tozu Tiyatrosu’nun da katkılarıyla bir etkinlik düzenledi. Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde oynanan “Romeo ve Juliet Ya Ölmeseydi?” tiyatro oyunun geliri “Gizem Erten Çocuk Palyatif Bakım Ünitesi”ne bağışlanacak. 

Destekleyici bakım olarak da bilinen “Palyatif Bakım”, mevcut hastalığı nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlıyor. Türkiye’de henüz çocuklar için bir palyatif bakım ünitesi bulunmaması nedeniyle harekete geçen Gündoğdu Rotary Kulübü, ilk olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne “Gizem Erten Palyatif Bakım Ünitesi” kurmak amacıyla harekete geçti. 

Projenin çıkış noktasına dikkat çeken Gündoğdu Rotary Kulübü Başkanı Günşıl Oktay, “İzmir Gündoğdu Rotary Kulübü üyesi Özden Erten’in kızı Gizem’e henüz 5 yaşındayken tedavisi olmayan bir hastalık tanısı konulması ve yaklaşık iki yıl süren zorlu tedavi sürecinin sonunda Gizem’in hayata veda etmesiyle hem hasta çocuklar, hem de aileler açısından hastanede palyatif bakımın ne kadar gerekli ve önemli olduğunu gözlemledik. Türkiye’de hiçbir üniversite hastanesinde çocuk palyatif bakım ünitesinin  bulunmadığı bilgisine de ulaşınca, Gündoğdu Rotary Kulübü olarak Erten Ailesi ile birlikte  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi içerisinde “Gizem Erten Çocuk Palyatif Bakım Ünitesi” kurmak, palyatif bakım ile ilgili olarak toplumda farkındalık yaratmak, zorluk çeken ailelere bu konuda destek sağlamak ve palyatif bakımın profesyonel bir şekilde hastane ortamında yapılmasını sağlamak amacı ile bu projeyi başlattık. Gizem’in hayattayken çizdiği kalp başlı bebekler kukla sanatçısı Nazlı Selin Akçay tarafından “Gizoş Bebek” adıyla üç boyutlu hale getirildi. Gerek Gizoş Bebeklerin bağış karşılığı verilmesinden, gerekse projeye fon yaratmak amacıyla düzenlediğimiz çeşitli projelerden bugüne kadar yurt içinden ve yurt dışından pek çok bağış ve destek elde ettik. Son olarak da projemize katkı sağlamak amacı ile Sahne Tozu Tiyatrosu ve Karşıyaka Belediyesi’nin destekleri ile Sahne Tozu Tiyatrosu oyuncularının Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde oynadığı “Romeo ve Juliet Ya Ölmeseydi” isimli tiyatro oyunumuzdan elde edilen geliri de projemizin hayata geçmesinde kullanacağız. Destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz ” şeklinde konuştu.

Sayfayı Paylaş