İzmir Basın toplantısı gerçekleştirildi.

İzmir Basın toplantısı gerçekleştirildi.

UR 2440. Bölge Federasyon Başkanı R. Serdar DURUSÜT, “Rotary dostluk ve hizmet için bir araya gelmiş iyi insanlardan oluşur. Uluslararası yapıda olan ve bu sene 117.yılını kutlamakta olan Rotary’nin bu güne kadar, insanlığa ve doğaya yaptığı özverili bir çok hizmet, saymakla bitmeyecektir. ” Kendinden önce hizmet ” sözü ile çalışmalarını sürdürmek, tüm Rotaryenler için gurur kaynağıdır.” sözü yeni döneme başladıklarını belirtti.

Rotary dönemi her yıl 1 Temmuz’da başlar ve bir sonraki yıl 30 Haziran’da son bulan yeni dönemi 02 Temmuz’da gerçekleştirilen Anıt Kabir ziyareti ile başlayan yeni dönemde, Uluslararası Rotary tarihinin ilk kadın başkanı Rtn. Jennifer Jones yeni dönem hedeflerini aktarırken

‘’Nasıl bir toplumda yaşamak istiyorsanız, onun inşası için çalışmalısınız.’’

 Sözü ile çok anlamlı bir mesaj verdir. Bu amaçla, önce bulunduğumuz bölgede, toplumumuzda ve son olarak dünyada kalıcı ve toplum değerlerine katkı sağlayacak başarılı projeleri hayata geçirmek için insanları harekete geçirmek ilk görevimiz olacaktır.”

2022-23 döneminde 72 Rotary, 42 Rotaract ve 26 Interact kulübü ile topluma hizmet yarışında yer alacak olan 2440. Bölge Federasyonua bağlı Rotaryenler, tüm hizmetlerini, tüm dünyadaki diğer rotaryenler gibi yedi öncelikli alanda gerçekleştirecekler. 

Bu alanlar;

  1. Barış ve Anlaşmazlıkların çözümü,
  2. Temiz su ve Hijyen,
  3. Hastalıkların önlenmesi ve Tedavi,
  4. Anne ve çocuk sağlığı,
  5. Temel eğitim ve Okur yazarlık,
  6. Ekonomik ve toplumsal kalkınma,
  7. Çevreyi Koruma. ve Destekleme.

Bu sayılan öncelikler dışında, günümüzün ve toplumun ihtiyaç ve taleplerine paralel olarak, birçok konuda oluşturduğu komiteler ile çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Örneğin İzmir depreminde kurduğumuz ve ihtiyaç son bulana kadar gelen tüm taleplerin karşılandığı 100 çadırlık YAŞAM ALANI kurulmuştur, Bodrum ve Marmaris yangınlarında zarar gören vatandaşlarımıza gerek yangın ile mücadelede gerek ise ortaya çıkan hasarın telafisinde destek olmak için yüz binlerde liralık maddi ve ayni destek verilmiştir.

Dünya genelinde, 160 ülkede toplam 530 Rotary Bölgesi kendi toplumlarına hizmet verdiği gibi başka ülke toplumlarına da hizmet desteği vermektedir. Örnek olarak Çocuk felci ile mücadele Rotary’ nin en önde gelen projesidir.1979 yılında Filipinler’de 6 milyon çocuğun aşılanmasında görev alınmıştır.

2022-23 döneminde yapılmasını planladığımız projelerin bir kısmı : sizlerle paylaşmak istiyorum.

İklim krizi ve Çevre konuları ile İnsan hakları ve Toplumsal cinsiyet eşitliği konuları hiçbir şekilde gündemimizden düşmeyecek ve çeşitli etkinlikler yapılarak çalışmalara devam edilecek.

Büyük zaferin 100.yılı olması nedeni ile Afyon ili Şuhut ilçesinde her yıl düzenlenen 26 ağustos Büyük Yürüşüne katılınacak.

Çanakkale boğazında, Çanakkale Rotary kulübü tarafından, her yıl 30 Ağustos’da düzenlenmekte olan uluslararası yüzme yarışları 35. Senesinde de gerçekleştirilecek. Uluslararası nitelikte yapılmakta olan yüzme yarışına bu sene yerli yabancı 850 kişilik katılımcı ile ile gerçekleştirilecek.

Barış içinde yaşamak Rotaryenlerin öncelikli konuların birisi olacak. Bu nedenle önümüzdeki yıl hem İzmir’de hem de Bursa’ da Barış konferansları düzenlenecektir.

“Dünyada savaşın son bulması en önemli dileğimizdir.”

Rotary sırf bu nedenle 7 ülkede barış merkezleri kurarak üniversitelerde barış bursu ile barış elçisi yetişmesine olanak sağlıyor. Barış merkezi kurulan ülkeler ABD, Japonya, İngiltere, Avustralya, İsveç, Tayland ve son olarak Uganda’dır.

‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk ‘ümüzün sözü halen önemini koruyor ve dünya var oldukça da koruyacaktır. Bu kapsamda Rotaryenler üzerlerine düşen tüm görevleri yapmak için tüm imkanları ile çalışmaktadırlar.

Tüm toplumların yaşam haklarına saygı duyulması, onların çeşitliliğine hoşgörü ile bakılması, fırsat eşitliği sağlanması ile dünya bütünlüğü oluşturulmasına inanmak hepimizin isteği olmalıdır.

Dünyada barışın oluşması ülkelerin birbirini tanıyarak dostlukların kurulması ile olabilir. Rotary nin güzelliği ise bu dostluğa fırsat tanımasıdır. Karşılıklı ziyaret ve eğitim programları bizlerin en büyük zenginliğidir. Kültürleri tanımak ve dünya zenginliğine sadece maddi olarak değil sevgi ve saygı penceresinden bakabilmek de insan olmanın erdemidir.

Her yıl yenilenen kadroları ile Rotaryenler bu yıl da toplumumuza olan borçlarını ödemek için çalışacaklar. Umuyoruz ki, önümüzdeki yeni dönemde de gerçekleştireceğimiz hizmetlerimiz ile toplumumuza ve ülkemize faydalı olmayı başaracağız.

Katılımınız için ve bizi bekleyen yoğun bir yılda yanımızda olacağınız için hepinize çok teşekkür ederim. “

Sözleri ile tamamlamasının ardından yeni dönemde görev alacak kulüp başkanları projelerinden kesitler sundular. Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

 

Sayfayı Paylaş