İzmir ve Bursa’da Basın Toplantıları gerçekleştirildi.

İzmir ve Bursa’da Basın Toplantıları gerçekleştirildi.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA ROTARYENLER 2023-24 dönemine

 bir cumhuriyet kadını; AYDA ÖZEREN’İN liderliğinde başladı.

 

UR 2440. Bölge Federasyon Başkanı Ayda ÖZEREN, “Bu dünyaya kendi seçtiğimiz zamanda gelmedik. Dünyanın bize ihtiyacı olduğu zamanda geldik. Burada bulunuşumuz bir tesadüf değil…Bu yılın liderleri olmak tuhaf bir rastlantı da değil. Bize bahşedilen şu kısacık ömrümüzde üzerimize düşeni, umut olabilmeyi seçtik biz…

İyilik yapmak bir seçimdir, paylaşmak da… Mutluluk bir seçim, iyimserlik de…

İşe yaramak bir seçim, kendinden önce hizmet de… ” Kendinden önce hizmet ” sözü ile çalışmalarını sürdürmek, tüm Rotaryenler için gurur kaynağıdır. Biz de bu dönem Dünyaya Umut Olabilmek için çalışmalarımıza başladık” sözleri ile yeni döneme başladıklarını belirtti.

 

ÖZEREN, “Hayallerimizi hedeflerimize, hedeflerimizi kalıcı ve yapıcı sonuçlara, sonuçları ise geleceğe umutla bakan, gülen yüzlere dönüştürmek için çalışacağız.

Daha iyi bir dünya mümkün, zor olan iyi bir insan olabilmek. İyi bir insan olmak için çıktığımız hizmet yolunda;

Daha iyi bir eğitim için umut olacağız.

Daha yeşil bir çevre için umut olacağız.

Daha sağlıklı bir nesil için umut olacağız.

Daha barışçıl bir toplum için umut olacağız.” dedi.

 

Rotary dönemi her yıl 1 Temmuz’da başlar ve bir sonraki yıl 30 Haziran’da son bulur. 8 Temmuz’da Anıtkabir ziyareti ile ilk etkinliğin gerçekleşeceği yeni dönemde 70 Rotary, 42 Rotaract ve 26 Interact kulübü ile topluma hizmet yarışında yer alacak olan Rotary 2440. Bölge Federasyonu’na bağlı Rotaryenler, tüm hizmetlerini, tüm dünyadaki diğer rotaryenler gibi yedi öncelikli alanda gerçekleştirecekler.

Bu alanlar;

  1. Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü,
  2. Temiz Su ve Hijyen,
  3. Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavi,
  4. Anne ve Çocuk Sağlığı,
  5. Temel Eğitim ve Okur yazarlık,
  6. Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma,
  7. Çevreyi Koruma ve Destekleme.

 

UR 2440. Bölge Federasyon Başkanı Ayda ÖZEREN konuşmasında Rotary’e ve dönem hedeflerine dair de notlar paylaştı.

“Rotary’de bu sayılan öncelikler dışında, günümüzün ve toplumun ihtiyaç ve taleplerine paralel olarak, birçok konuda oluşturduğu komiteler ile çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Örneğin Hatay depreminin ilk günlerinde kurduğumuz ve depremzedelerin tüm taleplerinin karşılandığı 100 çadırlık YAŞAM ALANI yerine açtığımız 2 konteyner kent, okul ve mobil sağlık hizmet araçları ile bu bölgede bulunan depremzede vatandaşlarımıza desteğe devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 100. Yıla yakışır birçok projemiz ile hizmetlerimize devam ediyor olacağız. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi 100 yıla 100 kitaplık olacak ve 100 adet kitaplık kuracağız.

Toplumumuzda yaşayan kadınlarımızın istihdamı, eğitimi ve gelişimi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özellikle Kadın İstihdamı kapsamında birçok mesleki eğitim ve kariyer projemizi gerçekleştireceğiz.

Barış içinde yaşamak Rotaryenlerin öncelikli konularından birisi olacak. Bu nedenle önümüzdeki yıl hem İzmir’de hem de Bursa’ da Barış Konferansları düzenlenecektir. Günümüzde yaşanan gerginlik ve savaşların yarattığı toplumsal ayrılıklara “Dur!” demek için, kültürlerin beşiği Anadolu topraklarında dünya barışına örnek çalışmalar ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözünün ışığında ilerlemeye devam edeceğiz.

Dünya genelinde, yüz binlerce insanın organ nakli beklerken hayatını kaybettiği bir bu kadar insanın nakil beklediği bir ortamda Türk hekimlerimizin üstün başarılarının ve bu konuda artan ihtiyaç ve farkındalık gerekliliğine dikkat çekmek için 2 yıl önce yola çıktık. Açtığımız yarışmada 1. seçilen eserimizin yer belirleme çalışmaları ve projelendirme süreci son aşamasına gelmiş ve artık Büyükşehir Belediyesi ile protokollerimizi imzalayarak tamamen öz kaynaklarımız ve Rotaryen bağışçılarımız ile Organ Nakli ve Bağışı Mucizesi kapsamında Dünyanın İlk Organ Nakli Anma Heykelini İzmir’e kazandıracak olmanın mutluluğu içindeyiz. 

Kanser tanısı aldıktan sonraki zorlayıcı yolda bulunan hasta ve yakınlarıyla sosyal ve ruhsal dayanışmayı sağlamak, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak, kanser hakkında toplumun bilinç düzeyini yükseltmek amacıyla kurulan ONKODAY, Bursa’da destek verdiğimiz önemli yapılardan biri.

Tarım ve hayvancılıkla geçinen Aksu Köyü için gerçekleştirdiğimiz proje, hem ekonomik kalkınmaya hem de kadın istihdamına destek, girişimciliğe özendirmek anlamında örnek bir proje. Salça makinasına ihtiyaç duyduklarını belirten Aksu’lu kadınların köy meydanında sattıkları ev yapımı ürünlerin, Rotary önderliğinde kurdukları kadın derneği yapılanması sonrasında yine desteklerimizle inşa edilen kahvaltı evinde satabiliyor ve hatta kahvaltı servisi sunuyor olmaları gelecekte yapabileceklerimiz adına umut verici.

Nilüfer Belediyesi ve Rotary işbirliğiyle 3 yıl önce hayata geçen Gezici Kütüphane, bu hizmete erişim konusunda dezavantajlı bölgeler için şahane bir fırsat sundu. Nilüfer’in 40 farklı bölgesinde 170 bin kişiye hizmet götüren Gezici Kütüphane, sahip olduğu 8 bine yakın kitap ile huzurevleri, bakım evleri, afet bölgeleri gibi farklı okuyucu duraklarını da rotasına ekliyor.

Çanakkale Boğazında, Çanakkale Rotary Kulübü tarafından, her yıl olduğu gibi 30 Ağustos’da Uluslararası Çanakkale Yüzme Yarışları 36. yılında yerli yabancı 850 kişilik katılımcı ile gerçekleştirilecek.

Umuda yelken açan herkese umut olmak için ülkemizde bulunan tüm Rotaryenler olarak başladığımız bu yeni dönemde de gerçekleştireceğimiz hizmetlerimiz ile toplumumuza ve ülkemize faydalı olmaya devam edeceğiz.”

ÖZEREN’in “Katılımınız için ve bizi bekleyen yoğun bir yılda yanımızda olacağınız için hepinize çok teşekkür ederim. “ sözleri ile konuşmasını tamamlamasının ardından yeni dönemde görev  alacak kulüp başkanları projelerinden kesitler sundular.

Sayfayı Paylaş