Organ Nakli ve Bağışı Anıtı Yarışması Şartnamesi

Organ Nakli ve Bağışı Anıtı Yarışması Şartnamesi

Geçtiğimiz yüzyıl bilimsel gelişmeler açısından tüm zamanların toplamını aşacak düzeyde verimli bir yüzyıl oldu.  Eskiden tarihsel çağların değişimi yüzlerce hatta binlerce yılla ifade edilirken neredeyse her on yılda bir çağ değiştirir olduk.  Hayatımızda, düşüncelerimizde, o denli büyük değişiklikler yaşadık ki bunların bilincine varmakta ciddi zorluklar çekiyoruz ve öyle görünüyor ki bu zorluk artarak da devam edecek.

Bir yandan maddenin en küçük parçası olan atom ve atom altı parçacıklarını keşfederken diğer yandan evrenin sınırlarına doğru uzanıyoruz. Öte yandan kuantum dünyasına girişle beraber değişmez fizik yasalarının sarsılışına tanık olduk, biyolojinin derinliklerine doğru ilerlerken kaderimizi belirleyen genlere hükmetmenin eşiğine geldik. Tüm bunlar olurken bizler bir yandan yaşam ve varoluş çabamızın içinde tanık olduğumuz bu zenginlikleri ne kadar idrak edebildik bilincimize veya ruhumuza ne kadar yansıtabildik, bu değişimlerin üzerimizdeki etkilerinin ne kadar farkındayız bilemiyorum ama zorlandığımız yeterince açık.

Organ nakli dediğimizde de aslında bunlardan sadece birinden söz ediyoruz. Açıkçası bunca etkileyici olgu içinde ilk bakışta çok da dikkat çekici gelmiyor. Hatta diğer gelişmelerle kıyaslandığında sıradan bile denilebilir. Ama  acaba gerçekten öyle mi? Yoksa yaşayıp geçerken biraz da görmezden geldiğimiz bu kavram, bilincimiz açısından bambaşka bir algı ve düşüncenin kapılarını mı aralıyor?

Sanırım sözünü ettiğimiz böyle bir olgu ifadesini en iyi biçimde sanatta bulacaktır. Organ bağışı açısından pek çok ilki gerçekleştiren ve ülke bazında bu bilincin uyanmasında büyük rolü olan İzmir ve İzmirlilere de böylesi bir eser yakışır diye düşünüyorum. Her gün gezdiğimiz dolaştığımız yerlere yeni bir anlam katsın, yanından geçtikçe bize bağışladıkları organlarla başkalarını yaşatan kahramanları hatırlatsın.

Unutmamak gerek, kahraman olmak ve yaşanılan hayata büyük anlamlar katmak için illaki de büyük işler yapmak, kıtalar fethedip büyük savaşlar vermeye gerek yok.  Yaşamının sonunda başka bir insana yaşam vermekten daha anlamlı bir kahramanlık olabilir mi? Üstelik bunun için sadece insan olmak yeterli…

 • Yarışma Takvimi:
  • 01.04.2022 Yarışmanın ilanı
  • 15.06.2022 Soru Sorma Son Tarih
  • 20.06.2022 1. Etap Teslimi Tarihi
  • 24.06.2022 1. Etap Sergisi ve İlk 5 ödül töreni
  • 29.08.2022 2. Etap Teslim Tarihi
  • 05.09.2022 Sonuçların Açıklanması
  • 09.09.2022 Ödül Töreni

Ana Metnimiz ve Yarışma Şartnamemizi bu bölümlerden indirebilirsiniz :

Organ Nakli ve Bağışı Anıtı Yarışması Giriş Metni

Organ Nakli ve Bağışı Anıtı Yarışması Şartnamesi

Organ Donation and Transplantation Memorial Competition Specifications

Dosyalara erişim için: 

https://drive.google.com/drive/folders/1rZTBg0imtSCGiiFrDN5G9lBjFXSOMyLS?usp=sharing

Sayfayı Paylaş