Tophane Nilüfer Mudanya Bisiklet Turu, 750 bisikletlinin katılımı ile 18 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşti.

Tophane Nilüfer Mudanya Bisiklet Turu, 750 bisikletlinin katılımı ile 18 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşti.

Bu sene 14.sü gerçekleştirilen tur Tophane Rotary Kulübü, Nilüfer Belediyesi, Mudanya Belediyesi , Nilüfer Kent Konseyi , Mudanya Kent Konseyi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu birlikte gerçekleştirildi. Tur başlangıcında bu projenin mimarı rahmetli Hakan ve Nuray Özdündar çiftini anıldı.  

Bu yıl turun teması, Büyük Zaferimizin, Bursa ve Mudanya’nın Kurtuluşunun ve Mudanya Mütarekesinin 100. yılı olması nedeniyle ‘Zafere Pedal’ olarak belirlendi. Her yıl olduğu gibi trafiğe kontrollü olarak kapatılan 34 Km’lik güzergahta Tophane’deki Saltanat Kapısı’ndan tura başlayan bisikletliler Ankara Yolu , İzmir Yolu , Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Mudanya Yolu üzerinden Mudanya Mütareke binası önünde turu sona erdirdiler.

Zaferlerin 100.yılında dağıtılan kırmızı beyaz formalar ile harika bir görsel şölen yaşayıp tur sonunda sürpriz hediye çekilişi , Mudanya Belediye Bandosu ve Grup DenDen Band eşliğinde keyifli anlar yaşandı. 

Bisikletli yaşam için farkındalık yaramanın amaçlandığı turda , eğitim gören başarılı öğrenciler için valilik izniyle bir bağış kampanyası başlatıldı. Kampanya sonunda toplanacak bağışlarla birçok öğrencinin kırtasiye masraflarına yardımcı olmayı hedeflendi.

Tur öncesinde tura özel hazırlanan Spor 360 programında SPORTS TV ekranlarında tur ve Rotary’i tanıtma imkanı yaşandı. Yine tur öncesi yapılan medya ziyaretleri ile yerel basını etkinliğimize davet edildi.

Tur TRT HABER , HABERTÜRK ,BURSADA BUGÜN ile birlikte 30 kadar internet sitesinde haber olarak yayınlandı.

Gerek tur öncesinde gerekse tur sonrasında hem yerel hem de ulusal basında çıkan haber, gelecek senelerde turun yurt çapında tanıtılmasında ve bisikletli yaşama verilen öneme dikkat çekilmesi açısında çok önemli olduğunu düşünülmekt. Bir sonraki Turun Eylül 2023 te yapılması planlanmaktadır.

 

Sayfayı Paylaş