ULUSLARARASI ROTARY’NİN ÇOCUK FELCİ İLE MÜCADELESİNİ DESTEKLEMEK İÇİN AVRUPA’DA 16 ÜLKEYİ KAPSAYAN FARKINDALIK TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

ULUSLARARASI ROTARY’NİN ÇOCUK FELCİ İLE MÜCADELESİNİ DESTEKLEMEK İÇİN AVRUPA’DA 16 ÜLKEYİ KAPSAYAN FARKINDALIK TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Çocuk felcinden sağ kurtulan bir ROTERYEN, bu sinsi hastalıkla mücadele için fon toplamak için ULUSLARARASI ROTARY’NİN ÇOCUK FELCİ İLE MÜCADELESİNİ DESTEKLEMEK İÇİN AVRUPA’DA 16 ÜLKEYİ KAPSAYAN FARKINDALIK TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

2440.Bölge Rotaryenleri, hedefi “Küresel çocuk felcinin ortadan kaldırılmasını desteklemek” olan “Çocuk Felcine Son Yolculuğum” etkinliğine desteğimizi ve bu mücadelede kararlılığımızı sürdürüyoruz. 16 Avrupa ülkesini kapsayacak bu yolculuk, bebekliğinden beri bacak felci sorunuyla ciddi enfeksiyonu atlatan Rotaryen Bashar Asfour tarafından gerçekleştirildi.

 Uluslararası Rotary’nin “Birlikte Çocuk Felcini Bitirebiliriz” sloganı altındaki küresel çalışmalarını ve projelerini tanıtmak için gerçekleştirilecek tanıtım ve toplantıların TÜRKİYE bölümüne, Çocuk Felcinden tüm vatandaşlarımız adına Rotaryen dostları, arkadaşları ve aileleri 25/09/2023 Pazartesi günü 10.00’da İzmir Çeşme limanında karşıladılar.

Etkinlikler 26.09.2023 günü etkinlik sponsorlarından Wyndham Grand İzmir Özdilek’te akşam gerçekleştirilecek “Çocuk felcine Son” gecesinden sonra Balıkesir, Bursa, Ankara ve İstanbul ‘da da devam etti.

 

“ÇOCUK FELCİNE SON !” YOLCULUĞUM PROJESİ

Bashar Asfour’un girişimi, Uluslararası Rotary’nin en önemli projesi olan Çocuk Felci ile mücadele için farkındalığı artırmayı ve gerekli fonları toplamayı amaçlıyor. Kişisel hikayesiyle hastalığın ağır sonuçlarına dikkat çekerek, aşılamanın önemine dikkat çekmesi ve birçok Avrupalıya, bu 1 Numaralı Rotary projesine destek vermeleri konusunda ilham olması hedefleniyor.

Bashar Asfour, Rotaryen olarak çocuk felcini küresel ölçekte yok etmek için kişisel bir çabaları ile çeşitli projeler ve çalışmalar yürütüyor. Onun yolculuğu güçlü bir iradenin ve davaya bağlılığın bir örneğidir. Çocuk Felcinin Sonuna Yolculuk’un sonunda 55 günde yaklaşık 9.500 kilometre yol kat etmiş, 16 ülkeyi geçmiş ve 30 Rotary Bölgesinden Rotaryenlerle buluşmuş olacak. Beşar Asfour yolculuğunu 21 Ekim’de Almanya’nın Chemnitz kentinde tamamlayacak ve burada tüm Alman Rotaryenler Dünya Çocuk Felci Günü’nü birlikte kutlayacak.

 

 

BASHAR ASFOUR HAKKINDA:

Henüz 10 aylıkken Çocuk Felci hastalığına yakalandı. Uzun süren tedavisi, dayanılmaz acı ve ıstırap anlarıyla geçti ve gençliğini hastanelerde ve tıbbi kurumlarda geçirdi, şiddetli enfeksiyonun sonuçlarıyla mücadele etti, birçok ameliyat geçirdi ve bu süreç boyunca ailesi tarafından desteklendi.  Bashar Asfour kendi ile iligli olarak “Acı verici ve gözyaşlarımın sürekli aktığını hatırlıyorum, acıdan değil, ama topallayarak ama koltuk değneği olmadan veya elimi dizimi tutmak için kullanabildiğim iyileşme sürecimin son aşamasını gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyorum.” sözleriyle özetlediği hikayesini

 “Aşılama son derece önemli ve bu görevi asla hafife almamalıyız” diyerek tamamladı.

Çocuk Felci Hakkında:

“Çocuk felci” hastalığı, felce, nefes alma güçlüklerine ve hatta ölüme yol açabilen oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur.

Uluslararası Rotary, 35 yılı aşkın bir süredir çocuk felcine karşı mücadeleye öncülük ediyor ve Dünyadan Çocuk Felci hastalığını yok etmek için başlatılan Çocuk Felcine Son çalışmaları ile bu sürece verdiği destek sayesinde vakaları yüzde 99,9’un üzerinde azaltmada önemli ilerleme kaydedilmesini sağladı. Bununla birlikte, yaklaşık kırk yıl önce Polio dan arınmış bölge ilan edilen Londra’nın kanalizasyonunda çocuk felci virüsüne dair bulgular görülüyor olması, dünya çapında çocuk felcini ortadan kaldırma çabalarının devam eden öneminin altını çiziyor.

Şu anda yalnızca iki ülke, Afganistan ve Pakistan’da, çocuk felci endemik olmaya devam etmekte ve çocuk felci virüsünün yayılımı henüz kontrol altına alınamamış durumdadır. Sürekli yok etme çabaları olmazsa, 20 milyondan fazla sağlıklı birey virüsün neden olduğu felç riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Rotary, taahhüdü doğrultusunda önümüzdeki üç yıl için, yıllık 50 milyon dolar toplamayı hedefliyor ve her dolar, Gates Vakfı’ndan ilave iki dolar ile karşılanarak destek büyüyor. “Çocuk Felcine Son” çalışmalarını desteklemek için toplanacak tutarın 450 milyon dolara kadar çıkması hedeflenmiştir.

Sayfayı Paylaş