Bölgemizden Haberler

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Bölge Cumhuriyet Kazanımları Komitesi Lozan Antlaşması’nın 99. Yılında “100. Yıla Doğru Lozan Barış Antlaşması” konulu ortak toplantı düzenledi. Bölgeye bağlı 72 kulüp üyesinin yoğun katılım gösterdiği ve Rotary e-Kulüp, Göztepe Rotary Kulübü ile Karabağlar Çalıkuşu Rotary Kulübü’nün ev sahipliğindeki çevrimiçi toplantının konuğu Emekli Büyükelçi Namık Tan oldu.

    

Rotary 2440. Bölge Federasyonu Cumhuriyet Kazanımları Komitesi, Lozan Antlaşması’nın Cumhuriyet tarihindeki önemine dikkat çekmek amacıyla bölge bazında bir ortak toplantı düzenledi. 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan Şehri’nde Türkiye Büyük Millet Meclisi Temsilcileri ile Müttefik Devletler arasında imzalanan ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkları gidererek modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan antlaşmanın önemi Emekli Büyükelçi Namık Tan tarafından masaya yatırıldı.

Lozan Antlaşması’nın Cumhuriyet’in ve ülkemizin garantisi olduğunu dile getiren Emekli Diplomat Namık Tan yaptığı konuşmasında, “Cumhuriyet’in en sağlam temsili olan bu belge, Atatürk’ün kurtuluş savaşını yürüttüğü süreçten ayrı düşünülmemesi gereken, onun bir parçası olan bir antlaşmadır. Bu olaylar tek bir günde değil arkasında çok büyük bir mücadelenin olduğu ve o mücadelede Türkiye’nin başarısının, özellikle de Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki halkın kararlılığı görülerek müttefik devletler tarafından bizim şartlarımızın görüşülmesi için kurulan bir masadır. O görüşme masasında da büyük bir mücadele ve aynı zamanda da bir müzakere başarısı vardır. O başarının arkasında da tabiî ki İsmet İnönü var. İsmet İnönü ve beraberindeki çok önemli isimler… O isimler ve onların o müzakerede gösterdikleri başarı ve dirayet sayesinde antlaşmadan biz istediklerimizin çok büyük bir bölümünü alarak çıkıyoruz. O bakımdan çok önemli bir antlaşmadır” dedi.

 

Cumhuriyet Bir Türk Rönesansı’dır

 

Cumhuriyet’in aynı zamanda bir Türk Rönesans’ı olduğunu kaydeden Emekli Büyükelçi Tan, “Atatürk bir rejim de kuruyor, Cumhuriyet rejimi… O günkü Türkiye, halkı harap ve bitap düşmüş, son derece eğitimden yoksun kalmış, genç nüfusunu kaybetmiş ve bu yeniliğe de bu Rönesans’a da çok yabancı ama ona rağmen bizzat uğraşarak bu rejimi halka kabul ettiriyor.  Bunların hepsi o devrimler sayesinde oluyor. Atatürk’ün nasıl bir bedel ödediğini, hayatını ortaya koyduğunu, cepheden cepheye nasıl koştuğunu ve bütün bu başarılara imza attığını gören halk ve aynı zamanda muhalifleri de onun bu kararlığı önünde ister istemez diz çöküyorlar. Atatürk de bu aydınlanmaya çok ihtiyacı olan bu topluma bu suretle yaşatmış oluyor. Yani şöyle diyebiliriz Cumhuriyet’in ilanı Türk toplumunu çağdaşlaştırmayı amaçlayan bütün bu devrimlerin ilk aşamasıdır aslında… Sonradan yenileşme ve reform adımlarının da önünü açtı bu. O yüzden bu bir anlamda Türk Rönesansıdır”

 

Atatürk Yurtta Sulh Cihan’da Sulh Anlayışıyla Hareket Etti

 

Atatürk’ün Dünya barışından yana olduğuna da değinen Namık Tan, “Atatürk savaştığı insanlarla masaya oturdu. O’nun karşısında olmanın nelere neden olduğunu gören müttefik devletler, O’nun her türlü riski göze alacağını, bu konudaki kararlılığını, hiçbir tereddüt etmediğini görüyorlardı. Aynı zamanda insancıl taraflarını da görüyorlardı. Kaç savaş kazanmasına rağmen, klasik bir deyim ama Yunanlıları denize döktükten sonra bile hep Yunan Bayrağı’na saygı göstermesi ve bunun gibi böyle çok sembolik davranışları diplomatik yönden olumlu bir şekilde not ediliyordu” şeklinde ifade etti.

 

Lozan Antlaşması Atatürk’ün Dünya’ya Bakış Açısıdır

 

“Atatürk, O’nun dış politikadan dünyaya bakışından ayrı düşünülemez” diyerek sözlerine devam eden Tan, “Lozan Atatürk’ün Dünya’ya bakış açısıdır. Onu vurgulamak için ben sadece Lozan’ı anlatmadım bir şekilde o süreci anlatmaya çalıştım. Yani benim ardarda saydığım o devrimler kadınlara siyasal hakların tanınması, şapka ve kıyafet kanunu, şeriye mahkemelerinin kapatılması, mecellenin kaldırılması, medeni kanunla ceza kanunun kabul edilmesi bunlar çok büyük devrimler. O zamanın Türkiye’sinde halkının bunlara benimsetilmesi de gerekiyor. Biliyorsunuz sadece bu devrimleri yapmakla kalmıyor Atatürk, aynı zamanda ölümüne kadar bu devrimlerin halka anlatılmasını da sağlıyor. Örnek oluyor, şapka giyiyor, harflerle yazıyor, kapı kapı dolaşıp bizzat kendisi halkla öğrencilerle birlikte anlatıyor bunları. Yani bu benimsetilmesi işini de bizzat kendisi yapıyor. Uygulama safhasında da bir anlamda örnek oluyor.  Atatürk ve O’nun önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı bu işin odağında yer alıyor” şeklinde sözlerini tamamladı.

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Serdar Durusüt’ün 100. Yıla Doğru Lozan’ın anlam ve önemine ilişkin sözlerinde, “Biliyorsunuz Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’deki savaş, bizim büyük zaferimiz 9 Eylül’e kadar süren yaklaşık 400 km’lik bir arazinin toplamda 13-14 günde katedildiği ve tarihte karşılığı olmayacak kadar önemli bir olaydır. O nedenle Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ağustos sabahı gördüğü manzarayı hemen dile getirmek istiyorum. Kocatepe’den baktığında gördüğü sis herkesin morali bozukken söylediği o “Merak etmeyin bu sis açılacak” sözleriyle ve gerçekten de açılmaya başladıktan sonra düşmanın da beklemediği bir anda savaşın başlaması. O nedenle bu 24 Temmuz’a bizi götüren en önemli olay Büyük Taarruz’un başlamasıdır. 9 Eylül’de en son düşmanın İzmir’den ayrılışından sonra da bir İstanbul var. Bu tarih itibariyle aradan geçen zaman bir içerisinde bu anlaşma için harekete geçiliyor. Çünkü Lozan Antlaşması savaşın bittiğine dair değil düşmanın bizimle mücadele edemeyeceğini anlamasından kaynaklı bir karar. Biz bu coğrafyada başarıya ulaşamayız, Türkler’in azmi ve iradesi bizi ortadan kaldıracak düşüncesiyle Lozan Antlaşması için ekim aylarında bu karar alınıyor ve görüşmeler başlıyor. Ancak hala Sevr Antlaşması’nın maddeleri üzerinde olan bir kesim Lozan Antlaşması’nın maddeleri üzerinde itiraz ediyor. İsmet İnönü bu görüşmeleri kesiyor. Tabiki savaş kaybedildikten sonra her iki tarafta da karşılıklı bir mübadele söz konusu. Buna neden olan şey Ortodoks ve Müslüman değişimidir. 19 Mayıs 1919’dan itibaren fiilen başlayan mücadeleden, Lozan Antlaşması için24 Temmuz’da Lozan’da toplanıldığı zaman karşılaşılan manzarada İsmet İnönü bu işin içindedir. Mustafa Kemal Atatürk İsmet İnönü’nün bu işin başında başarılı olacağından emindir ve gerçekten Türk’ün yeniden dünyaya geliş tarihi Lozan olacaktır. O nedenle Lozan Anlaşmasını biz çok önemsiyoruz ve Lozan Anlaşması’nın100. Yılını biz önümüzdeki yıl kutlayacağız ama bu yıl da 99. Yılındayız. Ben inanıyorum ki bundan sonra Türkiye’deki tek düşünce barış olacaktır. Bu nedenle de bu yıl Dokuz Eylül Rotary Kulübümüz 9 Eylül’ün İzmir’in Kurtuluşu’nun 100. Yılı olması dolayısıyla kültür sanat komitesiyle beraber bir barış konferansı hazırlıyor” diye konuştu. 

Sayfayı Paylaş

 

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüpleri aşırı sıcak havaların neden olduğu artarda çıkan orman yangınları sonrasında yaraları sarmak için harekete geçti. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt İzmir Çeşme Ildır Mahallesi’nde çıkan yangın sonrası alanı ziyaret ederek orada yaşayan halka yönelik verilmesi planlanan yangın söndürme eğitimleri ve alınması gereken önlemler hakkında çalışmalarda bulundu.

Rotary Kulüpleri geçtiğimiz yıl temmuz ayında Muğla ve Antalya Bölgesi’nde çıkan orman yangınlarının ardından bu yıl da iklim değişikliğinin neden olduğu yangınlar sonrası alınması gereken önlemler ve ilk müdahale konuları üzerinde harekete geçti. Rotary Bölge Federasyonu Başkanı Serdar Durusüt, Çeşme Rotary Kulübü üyeleri ve Ildır Mahalle Muhtarı Erdem Yavuz ile birlikte yanan yerleri gezerek yangın sonrası çalışmalar hakkında görüşmelerde bulundu.

                              

                          

Son yangınlarda daha hazırlıklı olunduğunun ve gereken müdahalalerin zamanında yapılması sonucu yangınların hızla kontrol altına alınmasının sevindirici olduğunu dile getiren Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Serdar Durusüt, “Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangınlarda 20 helikopter, 17 uçak aktif olarak müdehalede bulunup yangının hızlıca kontrol altına alınmasına olanak sağlandı. Ayrıca toplumun bu konuda daha da bilinçlenmiş olduğunu gördük. Biz Rotary olarak hemen bir Rotary Yangın Komitesi kuruduk. Bu komite olası bir orman yangınında orada bulunan kulüplerle hızlıca koordine olacak. Bu komiteyi kurarken de Muğla, Marmaris, Denizli, Bursa gibi orman bölgesi içerisinde yer alan kulüplerimizi seçtik. Nem oranı çok düştüğünde ve rüzgarın şiddeti fazla olduğunda kısacası yangın için riskli bir ortam oluştuğunda bunu tespit edip Orman Müdürlüğü’nü bilgilendirmelerini istedik. Bu yıl Marmaris, Datça, Mesudiye yangını kısa sürede tespit edilerek çok kısa sürede müdehale edildi ve bu sayede herhangi bir desteğe ihtiyaç duyulmadı. Bunun yanı sıra soğutma çalışmaları da çok önemli… Son olarak da Çeşme Ildır’da çıkan yangınlar dar bir alanda oluştuğu, rüzgarın da yardımı ve acil müdehalenin de çok kısa sürede yapılması ile büyümeden söndürüldü. Ayrıca bu alanlarda sararmış olan kuru otların da yangın için risk oluşturmasından dolayı böyle alanlardaki otların biçilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Çeşme Rotary Kulübü’nün Ildır Köyü’nde kurduğu yangınla mücadele ekibi ile de burada yaşayan gençlere yangın söndürme eğitimleri verileceğini ve ilk 5 dk’da yapılması gerekenler üzerine bilinçlendirme çalışmaları başlattıklarını sözlerine ekleyen Durusüt, “Rotary olarak yangın sonrası yaraların sarılmasına hazırız. Temennimiz yerel halkın da bu konuda yeterli eğitimi alarak yangın büyümeden ilk müdahaleyi yapabilmesidir” şeklinde konuştu.

Sayfayı Paylaş

UR 2440. Bölge Federasyon Başkanı R. Serdar DURUSÜT, “Rotary dostluk ve hizmet için bir araya gelmiş iyi insanlardan oluşur. Uluslararası yapıda olan ve bu sene 117.yılını kutlamakta olan Rotary’nin bu güne kadar, insanlığa ve doğaya yaptığı özverili bir çok hizmet, saymakla bitmeyecektir. ” Kendinden önce hizmet ” sözü ile çalışmalarını sürdürmek, tüm Rotaryenler için gurur kaynağıdır.” sözü yeni döneme başladıklarını belirtti.

Rotary dönemi her yıl 1 Temmuz’da başlar ve bir sonraki yıl 30 Haziran’da son bulan yeni dönemi 02 Temmuz’da gerçekleştirilen Anıt Kabir ziyareti ile başlayan yeni dönemde, Uluslararası Rotary tarihinin ilk kadın başkanı Rtn. Jennifer Jones yeni dönem hedeflerini aktarırken

‘’Nasıl bir toplumda yaşamak istiyorsanız, onun inşası için çalışmalısınız.’’

 Sözü ile çok anlamlı bir mesaj verdir. Bu amaçla, önce bulunduğumuz bölgede, toplumumuzda ve son olarak dünyada kalıcı ve toplum değerlerine katkı sağlayacak başarılı projeleri hayata geçirmek için insanları harekete geçirmek ilk görevimiz olacaktır.”

2022-23 döneminde 72 Rotary, 42 Rotaract ve 26 Interact kulübü ile topluma hizmet yarışında yer alacak olan 2440. Bölge Federasyonua bağlı Rotaryenler, tüm hizmetlerini, tüm dünyadaki diğer rotaryenler gibi yedi öncelikli alanda gerçekleştirecekler.

Bu alanlar;

 1. Barış ve Anlaşmazlıkların çözümü,
 2. Temiz su ve Hijyen,
 3. Hastalıkların önlenmesi ve Tedavi,
 4. Anne ve çocuk sağlığı,
 5. Temel eğitim ve Okur yazarlık,
 6. Ekonomik ve toplumsal kalkınma,
 7. Çevreyi Koruma. ve Destekleme.

 

Bu sayılan öncelikler dışında, günümüzün ve toplumun ihtiyaç ve taleplerine paralel olarak, birçok konuda oluşturduğu komiteler ile çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Örneğin İzmir depreminde kurduğumuz ve ihtiyaç son bulana kadar gelen tüm taleplerin karşılandığı 100 çadırlık YAŞAM ALANI kurulmuştur, Bodrum ve Marmaris yangınlarında zarar gören vatandaşlarımıza gerek yangın ile mücadelede gerek ise ortaya çıkan hasarın telafisinde destek olmak için yüz binlerde liralık maddi ve ayni destek verilmiştir.

Dünya genelinde, 160 ülkede toplam 530 Rotary Bölgesi kendi toplumlarına hizmet verdiği gibi başka ülke toplumlarına da hizmet desteği vermektedir. Örnek olarak Çocuk felci ile mücadele Rotary’ nin en önde gelen projesidir.1979 yılında Filipinler’de 6 milyon çocuğun aşılanmasında görev alınmıştır.

2022-23 döneminde yapılmasını planladığımız projelerin bir kısmı : sizlerle paylaşmak istiyorum.

İklim krizi ve Çevre konuları ile İnsan hakları ve Toplumsal cinsiyet eşitliği konuları hiçbir şekilde gündemimizden düşmeyecek ve çeşitli etkinlikler yapılarak çalışmalara devam edilecek.

Büyük zaferin 100.yılı olması nedeni ile Afyon ili Şuhut ilçesinde her yıl düzenlenen 26 ağustos Büyük Yürüşüne katılınacak.

Çanakkale boğazında, Çanakkale Rotary kulübü tarafından, her yıl 30 Ağustos’da düzenlenmekte olan uluslararası yüzme yarışları 35. Senesinde de gerçekleştirilecek. Uluslararası nitelikte yapılmakta olan yüzme yarışına bu sene yerli yabancı 850 kişilik katılımcı ile ile gerçekleştirilecek.

Barış içinde yaşamak Rotaryenlerin öncelikli konuların birisi olacak. Bu nedenle önümüzdeki yıl hem İzmir’de hem de Bursa’ da Barış konferansları düzenlenecektir.

“Dünyada savaşın son bulması en önemli dileğimizdir.”

Rotary sırf bu nedenle 7 ülkede barış merkezleri kurarak üniversitelerde barış bursu ile barış elçisi yetişmesine olanak sağlıyor. Barış merkezi kurulan ülkeler ABD, Japonya, İngiltere, Avustralya, İsveç, Tayland ve son olarak Uganda’dır.

‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk ‘ümüzün sözü halen önemini koruyor ve dünya var oldukça da koruyacaktır. Bu kapsamda Rotaryenler üzerlerine düşen tüm görevleri yapmak için tüm imkanları ile çalışmaktadırlar.

Tüm toplumların yaşam haklarına saygı duyulması, onların çeşitliliğine hoşgörü ile bakılması, fırsat eşitliği sağlanması ile dünya bütünlüğü oluşturulmasına inanmak hepimizin isteği olmalıdır.

Dünyada barışın oluşması ülkelerin birbirini tanıyarak dostlukların kurulması ile olabilir. Rotary nin güzelliği ise bu dostluğa fırsat tanımasıdır. Karşılıklı ziyaret ve eğitim programları bizlerin en büyük zenginliğidir. Kültürleri tanımak ve dünya zenginliğine sadece maddi olarak değil sevgi ve saygı penceresinden bakabilmek de insan olmanın erdemidir.

Her yıl yenilenen kadroları ile Rotaryenler bu yıl da toplumumuza olan borçlarını ödemek için çalışacaklar. Umuyoruz ki, önümüzdeki yeni dönemde de gerçekleştireceğimiz hizmetlerimiz ile toplumumuza ve ülkemize faydalı olmayı başaracağız.

Katılımınız için ve bizi bekleyen yoğun bir yılda yanımızda olacağınız için hepinize çok teşekkür ederim. “

Sözleri ile tamamlamasının ardından yeni dönemde görev alacak kulüp başkanları projelerinden kesitler sundular. Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

 

Sayfayı Paylaş

Ev sahipliğini Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Dürüsüt’ün yaptığı toplantıya Rotary’lerin tüm kulüp başkanları katılım gösterdi. ‘Nasıl bir toplumda yaşamak istiyorsanız, onun inşası için çalışmalısınız’ diyen Rotarylerin ilk kadın başkanı olma unvanını da elinde bulunduran 2022-2023 Dönemi Uluslararası Başkanı Jennifer Jones’in liderliğinde, Serdar Durusüt’ün Bölge Federasyon Başkanlığında bir yıl süreyle topluma fayda yaratacak çok sayıda projeye imza atmayı hedefleyen Rotary’de 2440. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt, “Uluslararası Başkanlık görevine seçilen ilk kadın olması nedeni ile Rotary tarihine geçecek olan Rtn. Jennifer Jones’un tanımladığı hedefler çerçevesinde önce kendi içimizde, sonra toplumumuzda ve son olarak da dünyada kalıcı değişiklik sağlamak için insanları harekete geçirmek ilk görevimiz olacaktır.” dedi. 2022-23 döneminde, 2440. Bölge’de, 72 Rotary, 42 Rotaract ve 26 İnteract kulübü ile topluma hizmet yarışında yer alacaklarını aktaran Durusüt, “Hizmetlerimizi, tüm dünyadaki Rotaryenler gibi yedi öncelikli alanımızda gerçekleştireceğiz. Bu alanlar; Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü, Temiz Su ve Hijyen, Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavi, Anne ve Çocuk Sağlığı, Temel Eğitim ve Okuryazarlık, Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma, Çevreyi Koruma ve Destekleme olacak. Rotary günün şartlarına uygun olarak, birçok konuda yapılanan komiteleri ile harekete geçiyor. Yeni dönem başkanlarıyla birlikte, İzmir depreminde, Bodrum ve Marmaris yangınlarında zarar gören vatandaşlara destek verdik” diye konuştu. Dünya genelinde, 160 ülkede toplam 530 Rotary Bölgesi’nin kendi toplumları kadar başka ülke toplumlarına da hizmet desteği verdiğini hatırlatan Serdar Durusüt, “Rotary’nin en önde gelen projesi “çocuk felci ile mücadele” ise bunun en güzel örneği. Rotary, 1979 yılında Filipinler’de 6 milyon çocuğun aşılanmasında görev aldı. İklim krizi ve çevre konuları, İnsan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği… Büyük zaferin 100. yılı olması nedeniyle Afyon / Şuhut ilçesinde her yıl düzenlenen 26 Ağustos Büyük Yürüyüşü’ne katılım, Çanakkale Boğazı’nda, Çanakkale Rotary Kulübü tarafından her yıl 30 Ağustos’ta düzenlenmekte olan yüzme yarışlarının 35.’si ki; uluslararası nitelikte yapılmakta olan yüzme yarışı bu yıl yerli / yabancı 850 katılımcılar ile gerçekleşecek” dedi. Durusüt, barış içinde yaşamayı önceleyen Rotary anlayışı çerçevesinde, dünyada savaşın son bulması dileğiyle hizmet döneminde hem İzmir hem de Bursa’da Barış Konferansı düzenleyeceklerini belirtti. Serdar Durusüt sözlerini şöyle noktaladı: “Rotary sırf bu nedenle 7 ülkede (ABD, Japonya, İngiltere, Avustralya, İsveç, Tayland ve Uganda) barış merkezleri kurarak üniversitelerde barış bursu ile barış elçisi yetişmesine olanak sağlıyor. ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk‘ümüzün sözü halen önemini koruyor ve dünya var oldukça da koruyacaktır. Tüm toplumların yaşam haklarına saygı duyulması, onların çeşitliliğine hoşgörü ile bakılması, fırsat eşitliği sağlanması ile dünya bütünlüğü oluşturulmasına inanmak hepimizin isteği olmalıdır. Dünyada barışın oluşması ülkelerin birbirini tanıyarak dostlukların kurulması ile olabilir. Rotary’nin güzelliği ise bu dostluğa fırsat tanımasıdır. Karşılıklı ziyaret ve eğitim programları bizlerin en büyük zenginliğidir.”

Sayfayı Paylaş

   

 

ROTARYENLER ANITKABİR’DE

Türkiye’de 2022-2023 döneminde görev yapacak olan Uluslararası Rotary’nin bölge federasyonları yeni döneme Atatürk’ün huzurunda başladı. Türkiye’deki üç federasyona bağlı yüzlerce Rotaryen, Rotaract ve Interact Anıtkabir’i ziyaret etti.

ROTARY ANITKABİR ÖZEL DEFTERİ’Nİ İMZALADI
Uluslararası Rotary 2420, 2430 ve 2440. Bölge Federasyonlarının Guvernörleri, Türkiye’deki üç bölgeden yüzlerce Rotaryen, Rotaract ve Interact Aslanlı Yol’dan yürüyerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Burada, Atatürk’ün mozolesine çiçek bırakırken, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Rotaryenler, daha sonra Anıtkabir özel defterinin bulunduğu, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Rotary’nin Türkiye’deki üç Bölge Federasyonun Başkanları Suat Baysan, Emre Öztürk ve Serdar Durusut Anıtkabir Özel Defteri’nde şu ifadelere yer verdi.
“Aziz Atatürk,
Fikir ve devrimlerini benimsemiş Türk Rotary’si olarak manevi huzurunda bulunmanın gururu içindeyiz.
Yüz yıldan uzun bir süredir toplumsal sorunlara duyarsız kalamayan Rotaryenler, ülkemizde de 1954 yılından beri “kendinden önce hizmet” felsefesi ile toplum ihtiyaçlarına cevap verme gayretindedir. Akıl ve bilimi en büyük yol gösterici olarak kabul eden bizler, geleceği emanet ettiğin gençlerimiz yani Rotaract ve Interactlarımızla birlikte, toplumumuzun daha medeni, daha barışçıl, daha adil, toplumsal eşitsizliklerin daha az olduğu ve daha müreffeh bir toplum olabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Gelmiş geçmiş en büyük komutan olarak, esas büyük savaşın cehalete karşı yapılan savaş olduğunu bizlere öğrettin, aydınlık ve çağdaş bir Türkiye hayal ettin, en büyük eserim dediğin, milletin egemenliğine dayanan, modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdun ve bugün , bizler de senin hayallerinden ilham alarak , Rotary ile hayal edip, açtığın yolda gösterdiğin hedefe doğru yürüyoruz.
Şunun bilinmesini isteriz ki, bizler, fikri hür, vicdanı hür Rotaryenler, bugüne kadar Cumhuriyet’imizin ve devrimlerinin bekçisi olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Seni, dava arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”
Uluslararası Rotary 2420, 2430 ve 2440. Bölge Federasyonları Başkanları ortak bir basın açıklaması da yaptılar.
“Türkiye’deki 10 bine yakın üyemizi temsilen her yıl olduğu gibi yeni bir Rotary dönemin başlangıcında, bir yıl boyunca görev yapacak olan Rotary Kulüplerimizin Başkanları, Rotaract ve İnteractlarımız, eşlerimiz ve çocuklarımızla birlikte , bugün ona olan sevgimiz ve saygımızla, Atamızın huzuruna çıktık. Bizler Atatürk’ün izinde olduğumuzu bir kez daha dile getirirken, onun ilkelerine sımsıkı bağlı olduğumuzu ve asla vazgeçmeyeceğimizi de her zaman söylüyoruz. Bunu ülkemizin üç Bölge Guvernörü olarak şeref defterine yazdığımız metin de dile getirdik.” ifadelerini kullanan Federasyon Başkanları Suat Baysan ve eşi Belgin, Emre Öztürk ve eşi Gülce, Serdar Durusüt ve Asuman hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından töreni sonlandırdılar.

Sayfayı Paylaş

Bölge devir teslim töreni 30 Haziran’da Tarihi Asansör’de gerçekleştirildi. 2021-22 Dönem Guvernörü Nedim Atilla bayrağı bölgemiz 2022-23 Dönemi Guvernörü Serdar Durusüt’e teslim etti.

Uluslararası Rotary 2440. Bölgede devir teslim töreni gerçekleşti. Hizmetlerimizle Hayatları Değiştirelim” dönem temasıyla göreve başlayan Nedim Atilla, Uluslararası Rotary 2440. Bölgede görevini “Rotary ile Hayal Edelim” dönem temasıyla 1 Temmuz itibariyle yeni dönem Federasyon Başkanı Serdar Durusüt’e devretti. Bu yıl yine çok sayıda hizmet ürettiklerini dile getiren Nedim Atilla görevi devrederken şöyle konuştu; “Bölgemizin çok kıymetli bir anını yaşadık bu akşam gelecek dönem Federasyon Başkanımız Serdar Durusüt’e büyük bir güvenle ve sevinçle bölgemizin bayrağını devretmenin hazzını yaşadım. Serdar Durusüt liderliğindeki bölgemizin çok daha ileriye gideceğini düşünerek kendisine ve ekibine ve tüm üyelerimiz başarılarla dolu yeni dönem diliyorum” dedi.

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt ise, “Ben de bugün itibariyle sevgili Nedim Atilla’nın başarılı çalışmalarıyla bölgemizi getirdiği noktayı daha da yukarılara taşımak için büyük bir gayretle çalışacağım ve yine seneye bu zamanlarda da benden sonra göreve gelecek olan arkadaşıma teslim edeceğim. Rotary’nin dönem sloganında da olduğu gibi bugüne kadar hizmetlerimizle pek çok hayatı değiştirdik. Yine bu yıl da farklı bir tema ama yine aynı bilinçle “Rotary ile Hayal Edelim” diyerek yola çıkıyoruz çünkü her şey bir hayal ile başlıyor. Hayalleri gerçekleştirmek için de epey bir çalışmak gerekiyor ve bizler o gayreti 8 ilde faaliyet gösteren toplam 72 Rotary, 42 Rotaract ve 26 Interact Kulübümüzle birlikte insanlık için çalışarak göstereceğiz. Çünkü “Rotary İnsanlığa Hizmet Eder” şeklinde konuştu.

Sayfayı Paylaş

Geçtiğimiz yüzyıl bilimsel gelişmeler açısından tüm zamanların toplamını aşacak düzeyde verimli bir yüzyıl oldu.  Eskiden tarihsel çağların değişimi yüzlerce hatta binlerce yılla ifade edilirken neredeyse her on yılda bir çağ değiştirir olduk.  Hayatımızda, düşüncelerimizde, o denli büyük değişiklikler yaşadık ki bunların bilincine varmakta ciddi zorluklar çekiyoruz ve öyle görünüyor ki bu zorluk artarak da devam edecek.

Bir yandan maddenin en küçük parçası olan atom ve atom altı parçacıklarını keşfederken diğer yandan evrenin sınırlarına doğru uzanıyoruz. Öte yandan kuantum dünyasına girişle beraber değişmez fizik yasalarının sarsılışına tanık olduk, biyolojinin derinliklerine doğru ilerlerken kaderimizi belirleyen genlere hükmetmenin eşiğine geldik. Tüm bunlar olurken bizler bir yandan yaşam ve varoluş çabamızın içinde tanık olduğumuz bu zenginlikleri ne kadar idrak edebildik bilincimize veya ruhumuza ne kadar yansıtabildik, bu değişimlerin üzerimizdeki etkilerinin ne kadar farkındayız bilemiyorum ama zorlandığımız yeterince açık.

Organ nakli dediğimizde de aslında bunlardan sadece birinden söz ediyoruz. Açıkçası bunca etkileyici olgu içinde ilk bakışta çok da dikkat çekici gelmiyor. Hatta diğer gelişmelerle kıyaslandığında sıradan bile denilebilir. Ama  acaba gerçekten öyle mi? Yoksa yaşayıp geçerken biraz da görmezden geldiğimiz bu kavram, bilincimiz açısından bambaşka bir algı ve düşüncenin kapılarını mı aralıyor?

Sanırım sözünü ettiğimiz böyle bir olgu ifadesini en iyi biçimde sanatta bulacaktır. Organ bağışı açısından pek çok ilki gerçekleştiren ve ülke bazında bu bilincin uyanmasında büyük rolü olan İzmir ve İzmirlilere de böylesi bir eser yakışır diye düşünüyorum. Her gün gezdiğimiz dolaştığımız yerlere yeni bir anlam katsın, yanından geçtikçe bize bağışladıkları organlarla başkalarını yaşatan kahramanları hatırlatsın.

Unutmamak gerek, kahraman olmak ve yaşanılan hayata büyük anlamlar katmak için illaki de büyük işler yapmak, kıtalar fethedip büyük savaşlar vermeye gerek yok.  Yaşamının sonunda başka bir insana yaşam vermekten daha anlamlı bir kahramanlık olabilir mi? Üstelik bunun için sadece insan olmak yeterli…

 • Yarışma Takvimi:
  • 01.04.2022 Yarışmanın ilanı
  • 15.06.2022 Soru Sorma Son Tarih
  • 20.06.2022 1. Etap Teslimi Tarihi
  • 24.06.2022 1. Etap Sergisi ve İlk 5 ödül töreni
  • 29.08.2022 2. Etap Teslim Tarihi
  • 05.09.2022 Sonuçların Açıklanması
  • 09.09.2022 Ödül Töreni

Ana Metnimiz ve Yarışma Şartnamemizi bu bölümlerden indirebilirsiniz :

Organ Nakli ve Bağışı Anıtı Yarışması Giriş Metni

Organ Nakli ve Bağışı Anıtı Yarışması Şartnamesi

Organ Donation and Transplantation Memorial Competition Specifications

Dosyalara erişim için: 

https://drive.google.com/drive/folders/1rZTBg0imtSCGiiFrDN5G9lBjFXSOMyLS?usp=sharing

Sayfayı Paylaş

Rotary, İzmir’de çok önemli bir konuda daha liderlik ediyor. Ülkemizde ilk kez İzmir’de düzenlenecek, Sahilevleri’nde Organ Bağışı Anıtı dikilecek. Tunç Soyer Başkanımızın katılımı ile gerçekleşen basın toplantısı ile çalışmalarımız hızla tamamlanma aşamasına geliyor. Organ Bağışı Komite Başkanımız Merve Baykan başta olmak üzere tüm rotaryen ve rotaractör dostlarımız, hep birlikte bir ilke imza atmanın sevinci içindeyiz.

 

Sayfayı Paylaş

Alsancak Rotary Kulübü, İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliği ile düzenlenen 14. Ulusal Genç Solist Yarışması Finali gerçekleştirildi. Yarışmanın İzmir Devlet Opera Balesi Elhamra Sahnesi’ndeki Üniversite Kategorisi Finali’nde Ferhat Baday birinci, Eda Umay ikinci, Güneş Uluçay üçüncü olurken, Talip Savranbaşı Necdet Aydın Sahne Yorumu Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Yarışmanın Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde finali gerçekleşen Genç Profesyonel Kategorisi’nde ise Pınar Seray birinci, Ceren Aydın ikinci, Mehmet Kavil üçüncülük Ödülü’ne layık görüldü. Yarışmanın Necdet Aydın Sahne Yorumu Özel Ödülü’nün sahibi Duygu Aylar Lelik, Edward Berkeley Özel Ödülü’nün sahibi ise Cumhur Görgün oldu.

Ülkemizin yetiştirdiği genç opera solistlerinin ülkemiz ve dünyadaki sanat kurumlarının kapılarını aralama fırsatı buldukları “Ulusal Genç Solist Yarışması”nın on dördücüsü bu yıl da İzmir’de gerçekleştirildi. Yarışmanın temel amacının, ülkemizin zor koşullarında yetişen genç sanatçıların, ülkemiz ve kentimiz sanatseverlerine tanıtılmasının yanı sıra sanatçılarımızın emekleri sonucunda fazlasıyla hak ettikleri yeni olanaklara kavuşmalarına aracılık etmek ve daha da ileri düzeylere ulaşmalarına destek olmak olduğunu dile getiren Jüri Başkanı, İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Solist Sanatçısı ve Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Aytül Büyüksaraç, “Seçkin jüri üyelerimiz sayesinde üst düzeyde rekabetçi ve zor olan opera dünyasında yaşamlarını sürdürecek sanatçılarımıza yarışmamızın ilham vermeye ve onları teşvik etmeye devam ettiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Rekor Katılımla Gerçekleşen 14. Ulusal Genç Solist Yarışması Bu Yıl Edward Berkeley Anısı’na Yapıldı

Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Ayşegül Kurtel ise, “Kurumsallaşma yolunda büyük mesafe alan yarışmamızda Türkiye’nin her noktasından gelen opera sanatçılarını on dördüncü defa konuk etmekten gurur duyuyoruz. Birçok yarışmadan farklı olarak İzmir’in yanı sıra, İstanbul, Ankara, Afyon, Antalya, Eskişehir, Mersin, Samsun, Isparta illerinden gelen genç sanatçılarımızın konaklama ve çalışmalarına eşlik edecek piyanist gereksinimlerini kendilerine karşılıksız olarak sunduk. Bu yıl rekor bir katılım ile Üniversite Kategorisinde 44, Genç Profesyonel Kategoride 43 başvuru oldu. Yarışmanın İzmir Devlet Opera Balesi Elhamra Sahnesi’ndeki Üniversite Kategorisi Finali’nde Ferhat Baday birinci, Eda Umay ikinci, Güneş Uluçay üçüncü olurken, Talip Savranbaşı Necdet Aydın Sahne Yorumu Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Yarışmanın Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde finali gerçekleşen Genç Profesyonel Kategorisi’nde ise Pınar Seray birinci, Ceren Aydın ikinci, Mehmet Kavil üçüncülük ödülü’ne layık görüldü. Yarışmanın Necdet Aydın Sahne Yorumu Özel Ödülü’nün sahibi Duygu Aylar Lelik, Edward Berkeley Özel Ödülü’nün sahibi ise Cumhur Görgün oldu. Jürimizin derecelendirmekte zorlandığı tüm finalistlere ve yarılmamıza yoğun ilgi gösteren tüm genç sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kurtel ayrıca, “Bu yıl yarışmamızı geçtiğimiz yıl Temmuz ayında beklenmedik bir şekilde vefat eden ve yarışmacılarımıza büyük katkıları bulunan eski jüri üyelerimizden Edward Berkeley anısına adadık ve onun adına bir Özel Ödül koyduk. Bu ödüle layık bulunan yarışmacımızı ise eski jüri başkanımız Prof. Jeanette Thompson belirledi. Edward Berkeley’i özlemle anarken Ödülün sahibi Cumhur Görgün’ü de bir kez daha kutluyoruz. 14. Kez aynı gururla düzenlediğimiz ve Swissotel Büyük Efes İzmir, Arkas Holding, Heraeus, Aks Yapı, Bademler Köyü Koleji, Yapı ST Gayrimenkul Yatırım A.Ş. İzmirart Design &Event, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve Alsancak Rotary Kulübü üyeleri tarafından desteklenen yarışmamızda emeği geçen herkese gönülden bir kez daha teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuş

Sayfayı Paylaş

Bursa Rotary Kulüpleri Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda bilgilendirme amaçlı bir gençlik forumu düzenledi.

Forumda Kadının ve erkeğin iş hayatında ev yaşamında sanatta ve hukukta rol ayrımcılığına değinildi. Rotary 2440. Bölge 2. Grup Kulüpleri olan Nilüfer, Demirtaş, Uludağ, Bursa, Özlüce Rotary ve Nilüfer Rotaract Kulüpleri Kalder Bursa Evi’nde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu bir gençlik forumu gerçekleştirdi. Burada amaç dünyada ve ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda alınacak çok yol olduğuna ve yapılan forumla bu farkındalığa katkı sağlamaktı. 

Bu forumu gazeteci ve Bursa Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Cansel Oruç yönetti. Foruma Yeşim Tekstil Akademi Yöneticisi Meral Aydın Yıldırım, Bursa Uludağ Üniversitesi BUKAM Müdür Yardımcısı Prof Dr Nimet Haşıl Korkmaz, Avukat Mine Rana Kahramanoğlu, Bursa Uludağ Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Öğretim Üyesi Dr. Tülay Yıldız Akgül katıldı.

Forumda katılımcılar alanları ile ilgili örnekler vererek konuya dikkat çekip, bu alandaki farkındalığı arttırmaya çalıştılar.

Sayfayı Paylaş

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Temmuz ayında Muğla’da çıkan orman yangınları sonrası bölgeye aldığı 9 adet Mobil Yangın Söndürme Cihazlarını teslim etti. Törene Muğla Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, Bodrum, Karia ve Mylasa Rotary Kulüp Başkanları, Bağış yapan Kulüp Başkanları ve üyeleri ile birlikte köy muhtarları katıldı. Cihazların 7’si 2440 Bölgeden, 2’si ise 2420 Bölgeden karşılandı. İzmir Mavişehir Kulübü’nün satın aldığı 3 römork da köylülere armağan edildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Muğla ilinin pek çok noktasında çıkan orman yangınlarına yönelik sürdürülebilir projeler yapmak üzere harekete geçen rotaryenler yaraları sarmaya devam ediyor.

Bodrum Rotary Kulübü’nün kurduğu Bozalan, Gökbel ve Mazı Köyü Toplum Birliği; Karia Rotary Kulübü’nün kurduğu Beyciler, Gökpınar ve Fesleğen Köyü Toplum Birliği ve Mylasa Rotary Kulübü’nün kurduğu Akçakaya, Çökertme ve Gürceğiz Köyü Toplum Birliklerine 1’er adet Su Deposu, Yangın Söndürme Motoru Teçhizatı ve 3 Adet Römork’tan oluşan Mobil Yangın Söndürme Ekipmanları teslim edildi. Törene Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, 13. Grup Kulüpleri Federasyon Başkan Yardımcısı Ayşe Özmen, Bodrum Rotary Kulübü Başkanı Jülide Tuncel, Karia Rotary Kulübü Başkanı Saide Kurt ve Mylasa Rotary Kulübü Başkanı Ünsal Orhan ile birlikte köylerde kurulan Toplum Birliklerinin muhtarları katıldı.

Ülkemizde ve Dünya da meydana gelen yangınların, ekolojik sistemin zarar görmesinde önemli bir tehlikeye yol açtığını dile getiren Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, “2021 yılı Temmuz ayında başlayıp yaklaşık olarak 15 gün süren orman yangınları, geçmiş yıllara göre 3 kat artış göstermiştir. Yaşanılan iklim değişikliği ile bu artış bizleri yangına karşı mücadelede önceden önlem almak için daha duyarlı olmaya yönlendirmiştir. Bu amaçla, mobil yangın söndürme sistemleri ile, yangına önceden hazırlıklı olabileceğimiz, pratik ve aynı zamanda herkesin hızla öğrenip kullanabileceği ve aynı zamanda hemen yangın söndürmeye müdahale edebileceği basit bir sistemi projelendirdik ve devreye aldık. Sistem en fazla bir veya iki kişi ile kullanım sağlayarak efektif bir çalışma alanı sağlamaktadır. Bu sebeple bölgede kulüplerimiz vasıtasıyla kurduğumuz 9 adet Tolum Birliğimiz ile bir yandan yaraları hızla sarmaya çalışırken diğer yandan yangına önceden hazırlıklı olabileceğimiz bu sistem geliştirmiş olduk. Gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli işler ise yangından zarar görmüş ailelerimizin çocuklarına eğitim bursu imkanı sağlamak oldu. Bölgeye bağlı 67 kulübümüzden gelen desteklerle ilk etapta yaklaşık 70 öğrenciye burs imkanı sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Kurduğumuz bu Toplum Birlikleri ile evleri yanmış, zeytin ağaçları, arı kovanları, hayvanları telef olmuş ailelerimize sırasıyla elimizden gelen yardımı sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde arı kovanı ve canlı hayvan desteklerimiz de sürecek. Tüm üyelerimize ve de 2420 Bölge Guvernörümüz Gülperi Gürpınar’a sonsuz teşekkürler.” şeklinde konuştu.

Sayfayı Paylaş

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüplerinin 16 Ekim Dünya Gıda Günü çerçevesinde gerçekleştirdikleri bir dizi etkinlikte Bostanlı, Rotary Kulübü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi iş birliğinde Çiğli Kaklıç Köyü’nde 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde “Gıdamıza Sahip Çıkıyoruz” etkinliği düzenledi.  Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer ve Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla ile çok sayıda ziyaretçinin katıldığı etkinlikte meşhur Kaklıç Ekmeği de yapıldı.

Bostanlı Rotary Kulübü Dünya Gıda Günü’nü Rotary’nin dönem teması olan “Gerçek Gıda” konusunda Çiğli Kaklıç Köyü’nde düzenlediği “Gıdamıza Sahip Çıkıyoruz” etkinliği ile kutladı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer ve Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla’nın açılış konuşmalarının ardından, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Altınel’in ekmeğin tarihçesini ve ekmek yapımını, Yüksek Gıda Mühendisi Kübra Tuluk ise 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nün önemini anlattı.

Kaklıç Ekmek Atölyesinde ekmek yapımıyla devam eden etkinlikte konuşan Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Zeynep Şengün,”Biz bu dönem Toplum Birliği olarak Kaklıç Köyü’nü seçtik. Yerelde üretimin önemi son dönemde çok anlaşıldı. Buradaki yerel ürünleri ön plana çıkarmak, hayvancılığı geliştirmek ve ön plana çıkarmak, buranın kalkınması ve gelişmesi hem de insanların gerçek gıdaya daha kolay ulaşmasını sağlamak temel amacımız. Bugün burada Çiğli Belediyesi İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte Sasalı ve Filamingo Kadın Kooperatiflerinin de yer aldığı gün boyu sürecek olan bir etkinlik düzenliyoruz. Meşhur Kaklıç Ekmeği, aşure ve tarhana gibi yerel ürünlerin de tanıtımını sağlıyoruz. Sürdürülebilir olarak burada çalışmalarımız devam edecek. Destek olan tüm kurum ve kuruluşlara, üyelerimize herkese çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Rotar 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla ise, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan iklim değişikliği, su kaynaklarının kirlenmesi, ormanların, sulak alanların ve ekosistemin tahrip edilmesi, tarım alanları ve meraların amaç dışı kullanılması, yoğun girdi kullanımına dayalı endüstriyel tarım, nüfus artışı gibi sorunların yakın gelecekte başta su krizi, toprak kıtlığına ve gıda krizine yol açacağı gerçeğidir. Bu olumsuz gidişe dur demek zorundayız. Dünyanın ve ülkemizin geleceği için her koşulda üretmeye devam etmek, üretimi ve üretenleri desteklemek zorundayız. Çiftçilerimizin bitkisel ve hayvansal tarım ürünlerini üretebileceği olanaklarını güçlendirmek, yerli ve yeterli üretime geçmek, tüketicilerimizin de bu gıdalara uygun fiyatlar ile sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamak zorundayız.” diye konuştu.

Sayfayı Paylaş

Farklı üyelik ve katılım imkanları ile Üyelik Ayı içinde kuruluşu duyurulan bölgemizin ilk tematik kulübü “Naturel Rotary Kulübü” kuruldu. Tarım sektöründe çalışan 25 yeni Rotaryen ile toplantılar başladı.

Sayfayı Paylaş

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından düzenlenen ve bu yıl 34.’sü gerçekleştirilen yüzme yarışları iki kıtayı spor, dostluk, barış ve zafer coşkusuyla bir kez daha birbirine bağladı.

Zafer Bayramı’nı atalarımızın kahramanlık destanları yazdığı Çanakkale’de yapılan organizasyonun teması “Sağlık için yüzüyoruz” idi. Uluslararası Rotary 2440. Bölge‘nin toplum birliği projesi olan Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışmalarına 765 yerli ve 20 yabancı yüzücü katıldı.

Geçtiğimiz yıl covid pandemisi nedeniyle iptal edilen bu yıl ise korona virüs tedbirlerine büyük bir titizlikle uyularak gerçekleştirilen yarışlarda tüm yarışmacı ve katılımcıların Hes kodu sorgulandı. Hijyen, mesafe ve maske kurallarına riayet edildi.

99 yıl önce Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıktığı 30 Ağustos sabahı,785 yüzücü ve katılımcılar bayram coşkusuyla Eceabat’a hareket ettiler. Eceabat’tan Asya yakasına 3.5 deniz mili (6.489metre) mesafe yüzüldü. İki kıtayı birleştiren yarışlar barış, dostluk ve kardeşlik temennisi ile 105 dakikada tamamlandı. 14 yaş ile 80 yaş aralığındaki yarışmacılara toplam 28 kategoride ödüller verildi. Bu yıl ilk kez genel klasmanda iki birinci çıktı. Deniz Kılıç ve Batuhan Sağın 42 dakika 33 saniye ile birinciliği paylaştı.

Rotary 2440 Bölge Guvernörü Nedim Atilla yüzme yarışların daha uzun yıllar devam etmesini diledi ve 30 Ağustos’un 99. Yıldönümünde görüyoruz ki; “Çanakkale geçilmez. Çanakkale’de barış ve kardeşlik için kulaç atılır “dedi. Atilla sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük Atatürk Cumhuriyeti kimlere emanet etti? Bu sabah start verildiğinde boğazın serin sularına kendilerini bırakanlara… Onlar kimler? Her yaştan Cumhuriyet genci. Bu yarışlarda birinci olmak önemli değil, önemli olan bu duygu ve düşünceleri yaşamaktır. “ dedi.

2420. Bölge Guvernörü Gülperi Gürpınar, 34 yıl önce merhum Rotaryen Şahap Terzi tarafından başlatılan yarışların heyecanını yaşadıklarını vurguladı ve bütün yüzücülere başarılar diledi. 2430. Bölge Guvernörü Kemal Ketrez, “30 Ağustos gibi zaferin coşkusunu hissettiğimiz böyle bir günde Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen yüzücülerle birlikte olmanın kıvancını duyuyoruz. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

2440. Bölge Kurumsal İletişim Komitesi Başkanı Adnan Sözeri, 7000 saat hazırlanarak özverili çalışmalarla organize edilen Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışmalarını 34 senedir gerçekleştirmiş olmanın haklı gurunu yaşadıklarını söyledi. Yarışmacıların bileklerindeki ciplerle ölçülen dereceleri dijital olarak takip edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan konuşmalarda ev sahibi Çanakkale Rotary Kulübü Başkanı Ece Cesur, yarışmalarda birinci amacımız toplumumuzun çok ihtiyaç duyduğu sevgi, hoşgörü, dostluk ve barış ortamını geliştirmektir. İkinci amacımız ise güzel Çanakkale’mizin tanıtımına katkıda bulunarak toplumsal ve ekonomik canlılığı arttırmaktır diye konuştu.

 

Sayfayı Paylaş

Rotary’nin 7 öncelikli alanından birisi olan “Çevreyi Koruma ve Destekleme” kapsamında, Mudanya’da 4. Grup Kulüplerimiz Dip ve Kıyı temizliği gerçekleştirdiler. 

Sayfayı Paylaş
1 2 3 14