Gerçekleşen Projeler

Rotary’den Orman Yangınlarına Köklü Çözüm

By Güneş Ertaş / Ocak 9, 2022

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Temmuz ayında Muğla’da çıkan orman yangınları sonrası bölgeye aldığı 9 adet Mobil Yangın Söndürme Cihazlarını teslim etti. Törene Muğla Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, Bodrum, Karia ve Mylasa Rotary Kulüp Başkanları, Bağış yapan Kulüp Başkanları ve üyeleri ile birlikte köy muhtarları katıldı. Cihazların 7’si 2440 Bölgeden, 2’si ise 2420 Bölgeden karşılandı. İzmir Mavişehir Kulübü’nün satın aldığı 3 römork da köylülere armağan edildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Muğla ilinin pek çok noktasında çıkan orman yangınlarına yönelik sürdürülebilir projeler yapmak üzere harekete geçen rotaryenler yaraları sarmaya devam ediyor.

Bodrum Rotary Kulübü’nün kurduğu Bozalan, Gökbel ve Mazı Köyü Toplum Birliği; Karia Rotary Kulübü’nün kurduğu Beyciler, Gökpınar ve Fesleğen Köyü Toplum Birliği ve Mylasa Rotary Kulübü’nün kurduğu Akçakaya, Çökertme ve Gürceğiz Köyü Toplum Birliklerine 1’er adet Su Deposu, Yangın Söndürme Motoru Teçhizatı ve 3 Adet Römork’tan oluşan Mobil Yangın Söndürme Ekipmanları teslim edildi. Törene Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, 13. Grup Kulüpleri Federasyon Başkan Yardımcısı Ayşe Özmen, Bodrum Rotary Kulübü Başkanı Jülide Tuncel, Karia Rotary Kulübü Başkanı Saide Kurt ve Mylasa Rotary Kulübü Başkanı Ünsal Orhan ile birlikte köylerde kurulan Toplum Birliklerinin muhtarları katıldı.

Ülkemizde ve Dünya da meydana gelen yangınların, ekolojik sistemin zarar görmesinde önemli bir tehlikeye yol açtığını dile getiren Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, “2021 yılı Temmuz ayında başlayıp yaklaşık olarak 15 gün süren orman yangınları, geçmiş yıllara göre 3 kat artış göstermiştir. Yaşanılan iklim değişikliği ile bu artış bizleri yangına karşı mücadelede önceden önlem almak için daha duyarlı olmaya yönlendirmiştir. Bu amaçla, mobil yangın söndürme sistemleri ile, yangına önceden hazırlıklı olabileceğimiz, pratik ve aynı zamanda herkesin hızla öğrenip kullanabileceği ve aynı zamanda hemen yangın söndürmeye müdahale edebileceği basit bir sistemi projelendirdik ve devreye aldık. Sistem en fazla bir veya iki kişi ile kullanım sağlayarak efektif bir çalışma alanı sağlamaktadır. Bu sebeple bölgede kulüplerimiz vasıtasıyla kurduğumuz 9 adet Tolum Birliğimiz ile bir yandan yaraları hızla sarmaya çalışırken diğer yandan yangına önceden hazırlıklı olabileceğimiz bu sistem geliştirmiş olduk. Gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli işler ise yangından zarar görmüş ailelerimizin çocuklarına eğitim bursu imkanı sağlamak oldu. Bölgeye bağlı 67 kulübümüzden gelen desteklerle ilk etapta yaklaşık 70 öğrenciye burs imkanı sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Kurduğumuz bu Toplum Birlikleri ile evleri yanmış, zeytin ağaçları, arı kovanları, hayvanları telef olmuş ailelerimize sırasıyla elimizden gelen yardımı sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde arı kovanı ve canlı hayvan desteklerimiz de sürecek. Tüm üyelerimize ve de 2420 Bölge Guvernörümüz Gülperi Gürpınar’a sonsuz teşekkürler.” şeklinde konuştu.

[gallery ids="3701,3700,3699,3698,3697,3696,3695,3694,3693,3692"]

Rotary’den 16 Ekim Dünya Gıda Günü Etkinlikleri

By Güneş Ertaş / Ocak 9, 2022

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüplerinin 16 Ekim Dünya Gıda Günü çerçevesinde gerçekleştirdikleri bir dizi etkinlikte Bostanlı, Rotary Kulübü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi iş birliğinde Çiğli Kaklıç Köyü’nde 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde “Gıdamıza Sahip Çıkıyoruz” etkinliği düzenledi.  Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer ve Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla ile çok sayıda ziyaretçinin katıldığı etkinlikte meşhur Kaklıç Ekmeği de yapıldı.

Bostanlı Rotary Kulübü Dünya Gıda Günü’nü Rotary’nin dönem teması olan “Gerçek Gıda” konusunda Çiğli Kaklıç Köyü’nde düzenlediği “Gıdamıza Sahip Çıkıyoruz” etkinliği ile kutladı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer ve Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla’nın açılış konuşmalarının ardından, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Altınel’in ekmeğin tarihçesini ve ekmek yapımını, Yüksek Gıda Mühendisi Kübra Tuluk ise 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nün önemini anlattı.

Kaklıç Ekmek Atölyesinde ekmek yapımıyla devam eden etkinlikte konuşan Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Zeynep Şengün,”Biz bu dönem Toplum Birliği olarak Kaklıç Köyü’nü seçtik. Yerelde üretimin önemi son dönemde çok anlaşıldı. Buradaki yerel ürünleri ön plana çıkarmak, hayvancılığı geliştirmek ve ön plana çıkarmak, buranın kalkınması ve gelişmesi hem de insanların gerçek gıdaya daha kolay ulaşmasını sağlamak temel amacımız. Bugün burada Çiğli Belediyesi İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte Sasalı ve Filamingo Kadın Kooperatiflerinin de yer aldığı gün boyu sürecek olan bir etkinlik düzenliyoruz. Meşhur Kaklıç Ekmeği, aşure ve tarhana gibi yerel ürünlerin de tanıtımını sağlıyoruz. Sürdürülebilir olarak burada çalışmalarımız devam edecek. Destek olan tüm kurum ve kuruluşlara, üyelerimize herkese çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Rotar 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla ise, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan iklim değişikliği, su kaynaklarının kirlenmesi, ormanların, sulak alanların ve ekosistemin tahrip edilmesi, tarım alanları ve meraların amaç dışı kullanılması, yoğun girdi kullanımına dayalı endüstriyel tarım, nüfus artışı gibi sorunların yakın gelecekte başta su krizi, toprak kıtlığına ve gıda krizine yol açacağı gerçeğidir. Bu olumsuz gidişe dur demek zorundayız. Dünyanın ve ülkemizin geleceği için her koşulda üretmeye devam etmek, üretimi ve üretenleri desteklemek zorundayız. Çiftçilerimizin bitkisel ve hayvansal tarım ürünlerini üretebileceği olanaklarını güçlendirmek, yerli ve yeterli üretime geçmek, tüketicilerimizin de bu gıdalara uygun fiyatlar ile sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamak zorundayız.” diye konuştu.

[gallery ids="3685,3684,3683,3682,3681,3680,3679,3678,3677,3676,3675,3674"]

34. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması Gerçekleştirildi.

By Emre Kaynak / Ağustos 27, 2021

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından düzenlenen ve bu yıl 34.’sü gerçekleştirilen yüzme yarışları iki kıtayı spor, dostluk, barış ve zafer coşkusuyla bir kez daha birbirine bağladı.

Zafer Bayramı’nı atalarımızın kahramanlık destanları yazdığı Çanakkale’de yapılan organizasyonun teması “Sağlık için yüzüyoruz” idi. Uluslararası Rotary 2440. Bölge‘nin toplum birliği projesi olan Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışmalarına 765 yerli ve 20 yabancı yüzücü katıldı.

Geçtiğimiz yıl covid pandemisi nedeniyle iptal edilen bu yıl ise korona virüs tedbirlerine büyük bir titizlikle uyularak gerçekleştirilen yarışlarda tüm yarışmacı ve katılımcıların Hes kodu sorgulandı. Hijyen, mesafe ve maske kurallarına riayet edildi.


99 yıl önce Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıktığı 30 Ağustos sabahı,785 yüzücü ve katılımcılar bayram coşkusuyla Eceabat’a hareket ettiler. Eceabat’tan Asya yakasına 3.5 deniz mili (6.489metre) mesafe yüzüldü. İki kıtayı birleştiren yarışlar barış, dostluk ve kardeşlik temennisi ile 105 dakikada tamamlandı. 14 yaş ile 80 yaş aralığındaki yarışmacılara toplam 28 kategoride ödüller verildi. Bu yıl ilk kez genel klasmanda iki birinci çıktı. Deniz Kılıç ve Batuhan Sağın 42 dakika 33 saniye ile birinciliği paylaştı.

Rotary 2440 Bölge Guvernörü Nedim Atilla yüzme yarışların daha uzun yıllar devam etmesini diledi ve 30 Ağustos’un 99. Yıldönümünde görüyoruz ki; “Çanakkale geçilmez. Çanakkale’de barış ve kardeşlik için kulaç atılır “dedi. Atilla sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük Atatürk Cumhuriyeti kimlere emanet etti? Bu sabah start verildiğinde boğazın serin sularına kendilerini bırakanlara… Onlar kimler? Her yaştan Cumhuriyet genci. Bu yarışlarda birinci olmak önemli değil, önemli olan bu duygu ve düşünceleri yaşamaktır. “ dedi.


2420. Bölge Guvernörü Gülperi Gürpınar, 34 yıl önce merhum Rotaryen Şahap Terzi tarafından başlatılan yarışların heyecanını yaşadıklarını vurguladı ve bütün yüzücülere başarılar diledi. 2430. Bölge Guvernörü Kemal Ketrez, “30 Ağustos gibi zaferin coşkusunu hissettiğimiz böyle bir günde Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen yüzücülerle birlikte olmanın kıvancını duyuyoruz. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.


2440. Bölge Kurumsal İletişim Komitesi Başkanı Adnan Sözeri, 7000 saat hazırlanarak özverili çalışmalarla organize edilen Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışmalarını 34 senedir gerçekleştirmiş olmanın haklı gurunu yaşadıklarını söyledi. Yarışmacıların bileklerindeki ciplerle ölçülen dereceleri dijital olarak takip edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan konuşmalarda ev sahibi Çanakkale Rotary Kulübü Başkanı Ece Cesur, yarışmalarda birinci amacımız toplumumuzun çok ihtiyaç duyduğu sevgi, hoşgörü, dostluk ve barış ortamını geliştirmektir. İkinci amacımız ise güzel Çanakkale’mizin tanıtımına katkıda bulunarak toplumsal ve ekonomik canlılığı arttırmaktır diye konuştu.

 

[gallery ids="3422,3423,3424,3425,3426,3427,3428,3429,3430,3431,3432,3433,3434,3435,3436,3437,3438,3439"]

Gerçek Gıda Semineri “Dr. Tamer Güvenir”

By Bölge Ofis / Ağustos 10, 2021

UR. 2440. Bölge 9. grup kulüplerimiz, dönemimizin en önemli çalışma alanlarından birisi olan Gerçek Gıda Seminerlerinin 2. sine ev sahipliği yaptı. Dr. Tamer Güvenir'in konuk olduğu seminerde Gerçek Gıda Toplulukları üzerine verdiği değerli bilgiler ışığında kulüplerimiz etkin projeler gerçekleştirmek için çalışmalarına başladılar.

Gökdere RK Uludağ Onkoloji Derneği Konukevini Yeniledi

By Bölge Ofis / Mayıs 30, 2019
Gökdere Rotary Kulübü, 5 ay süren hazırlıklar ve provalar sonucu 8.sini düzenlediği, bölgeye ciddi sayıda Rotary gönüllüsü kazandıran TSM konserinin sponsorluklar dahil tüm tutarını Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği'nin hasta konukevinin yenilenmesine bağışlamıştır.
 

Efes RK Minikler Basketbol Şenliği Düzenledi

By Bölge Ofis / Mayıs 30, 2019

Efes Rotary Kulübü 26 Mayıs 2019 tarihinde Yelki Spor Salonunda Minikler için Basketbol Şenliği düzenledi.Güzelbahçe Belediyesinin destek verdiği etkinliğe 100 sporcu ve aileleri katılmış, şenlik  sonunda çocuklardan oluşan Z GRUP bir konser vermiştir.

[gallery ids="1508,1506,1504,1510"]

Tophane RK Geleneksel İftar Organizasyonu Bu Yıl da Devam Ediyor

By Bölge Ofis / Mayıs 30, 2019

Tophane Rotary Kulübü 2012 yılından bu yana Ramazan ayı boyunca her gün iftar yemeği organize etmeye bu yıl da devam ediyor. Nilüfer Belediyesi'nin tahsis ettiği yerde çeşitli kuruluşların ve Bursa Rotary Kulüplerinin de desteği ile her akşam yaklaşık 500 kişi iftarını açıyor.

[gallery columns="4" ids="1485,1487,1489,1491,1495,1497,1499"]

Balıkesir RK “Orada Duruverseydi Zaman”

By Bölge Ofis / Mart 5, 2019

Balıkesir Rotary Kulübü Cumhuriyet Kazanımları Komitesi'nin Bu yıl ikincisini Türk Eğitim Vakfı ile beraber düzenlemiş olduğu kültür sanat etkinliği "Orada Duruverseydi Zaman" isimli müzikli gösteri 4 Mart 2019 akşamı gerçekleşti.

Balıkesir Rotary Kulubü gerçekleştirmiş olduğu bu etkinlikle BAÇEV Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfından, FEKAL Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesinden, BSM Balıkesir Sanat Merkezinden yaklaşık 70 öğrencinin gösteriyi bedelsiz izleyebilmelerini sağladı.

Sanatçı Pınar Ayhan'ın Belgesel niteliğindeki sunumuyla gerçekleşen gösteri basında büyük yer alırken yine çok sivil toplum kuruluşunda ve halkta ilgi uyandırdı.

Bursa Rotary Kulüpleri ONDOKAY Projesi

By Bölge Ofis / Ekim 20, 2018
Bursa'daki Rotary Kulüpleri Demirtaş Rotary Kulübü öncülüğünde Geleneksel ONKODAY projelerini (Onkoloji tedavisi gören ihtiyaç sahibi çocukların kıyafet, ayakkabı ve çanta ihtiyaçlarının karşılanması) çocuklarımızın tamamına dokunarak tamamladılar. Bu güzel proje destek veren diğer Kulüpler; Uludağ, Bursa, Gökdere, İnegöl, Heykel, Çekirge, Karagöz ve Yeşil Rotary Kulüpleridir.
 

Mavişehir Rotary Kulübü Eğitim için El Ele Geleceğe Projesi Yararına Konser Düzenledi

By Bölge Ofis / Eylül 1, 2018

Mavişehir Rotary Kulübü, Foça Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Eğitim İçin El Ele Projesi yararına 31 Ağustos 2018 tarihinde Foça MW Phokaia Hotel anfi tiyatrosunda, Olten Filarmoni Orkestrası sanatçılarının katılımıyla bir konser düzenledi. Konser geliri Bedia Midilli Okulunda yapılacak olan, seramik ve Ebru Atölyeleri için kullanılacak, Atölyeler, engelli öğrencilerin dışında,belli saatlerde halka açık olacaktır. Etkinliğe Olten Filarmoni, Foça MW Phokaia Hotel,  Bakırçay Havzası Balkan ve Rumeli Göçmenleri Derneği ve Foça Atatürkçü Düşünce Derneği destek vermiştir.

Bandırma Rotary Kulübü İskele Kurulumu ve Yüksekte Çalışma Eğitimi Verdi

By Bölge Ofis / Eylül 1, 2018

Bandırma Rotary Kulübü Doğru İskele Kurulumu ve Yüksekte Çalışma eğitimini tamamlamıştır. 1 Eylül Cumartesi günü Barış Manço Kültür Merkezinde 27 firmadan 6 İş güvenliği uzmanı, 17  mimar - mühendis ve firma sahibi ile 70’in üzerinde mavi yaka personelin katılımıyla, eğitim projesini sabah 3 saat teorik, öğlenden sonra uygulamalı şekilde gerçekleştirilmiştir. Belediye Başkanı Dursun MİRZA’nın katılımıyla başlayan eğitim, SWS iskele firmasından gelen eğitmen Gündüz Işıktaş’ın sunumuyla son bulmuştur.

Çekirge Rotary Kulübü Geleneksel Brunch’ı Başarıyla Gerçekleşti

By Bölge Ofis / Ağustos 25, 2018

Çekirge Rotary Kulübü'nün her yıl geleneksel olarak düzenlediği Brunch 16 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşti. Elde edilen gelir kulübün devam eden Güneş Enerjisi projesinde kullanılacaktır.